Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Seks turizmine giden Türk aşık olup dönüyor

Seks turizmine giden Türk aşık olup dönüyor

Her yıl 60-70 bin Türk erkeği, seks turizmi için yurtdışına gidiyor. Bu turların çoğu acente, bayi gezileri. En çok gittikleri yerler, Ukrayna'da Yalta, Moldova'da Kişinev, Gürcistan'da Soçi, Filipinler'de Manila, Tayland'da Bangkok ve Pattaya.

Tur rehberleri anlattı
Bangkok'daki Cristin ya da Mona Lisa gibi modern genelevleri çok iyi tanıyorlar. Oralarda 'akvaryum' denilen yerde gezinen, üstlerinde numaralar taşıyan kızları seçip 'body' masajı yaptırmak çok iyi bilinen bir ritüel. Ama Türk erkekleri Uzakdoğulu kadınları biraz çirkin buluyor; uzun boylu, beyaz tenli, sarışın Rus, Moldovalı ve Ukraynalı kadınları beğeniyor.

Onları bütün gece için tutuyor, romantizm yaşamak istiyorlar. Bu kadınlara aşık olup sık sık Ukrayna'ya, Moldova'ya gidip gelenler, onları Türkiye'ye getirenler çok. Tayland'daki Pattaya çocuk fuhuşuyla ünlü, ama Türk erkekleri orada küçük çocuklarla birlikte olmaktan hoşlanmıyor, bu konuda İngiliz ve Alman erkeklerinden farklılar.

15 Yıllık rehber Tolga Güven
Tolga Güven (34) bugüne kadar 60 ülke, 320 şehir gezdi. Birçok turizm şirketiyle çalışan serbest bir rehber. Alışveriş, tarih, din ve eğlence için yurtdışına çıkan turistlerin yanı sıra seks turizmi için Rusya, Moldova ve Tayland'a giden erkeklere de eşlik ediyor. Anılarının bir kısmını bizimle paylaştı. Geriye kalanları da yakında çıkacak kitabında anlatacak.

Seks turizmi denilen şey tam anlamıyla nedir?
Adı üstünde değil mi? Dünyada seks turizmini ilk başlatan millet İtalyanlardır. Tayland'a gidip külot, naylon çorap ve takı karşılığında kadınlarla seks yaparlarmış.

Türk erkeği seks turizmi için hangi ülkelere gidiyor?
Bu işler Rusya ile başladı. Sonra Tayland Pattaya ile devam etti. 89-90 yıllarında Rusya çok ucuzdu. Ben Moskova'da disko kapattığımı hatırlıyorum. 30 kişilik bir grup için içkiler dahil 30 dolar ödedim. Moskova'nın en meşhur mekanı Night Flight'dır. Koca bir disko. Genç kızların çırılçıplak saç tıraşı yaptığı berber salonları, büyük saunaları var. Rus diskoları bizim klasik pavyona çok benzer. Tek farkı vardır o da revü.

Şifre filan yok
Tayland'da masaj demek seks mi demek?
Tayland'da iki tür masaj var. Birincisi fizik masajı. İkincisi ise body masaj. Body masaj salonları modern genelev gibi. En ünlüsünün ismi Cristin. Salonun girişinde camlı bir bölme, arkasında kızlar, her birinin yakasında numaralar var. İstediğinizi vitrinden seçiyorsunuz. Birlikte bir küvet ve su yatağından oluşan odaya girdiğinizde gece başlıyor. Kızlar size vücuduyla masaj yapar. Masajla alakası yok, amaç erkeği tahrik etmek.

Bu kızların yaşı kaç?
Maalesef 14 yaşından başlıyor. Üstelik yasal. Tayland ve Filipinler'de böyle bir masaj salonunda size kasadan fiş kesiyorlar. Ama Türk erkekleri yaşı küçük kızlarla birlikte olmuyor. Oysa Pattaya'da 80 yaşındaki bir İngiliz'in 14 yaşındaki bir kızla el ele gezmesi çok sıradan bir görüntü.

Birlikte seyahat ettiğiniz erkekler bir kadınla birlikte olmak istediklerini size nasıl söylüyor? Aranızda bir şifre var mı?
Şifre falan yok. Açık açık söylüyorlar. Eskiden uçaktan iner inmez yanıma gelip 'Kadınları nereden bulacağız' derlerdi. Şimdi neyi nerede bulacaklarını iyi biliyorlar. Çoğu otele çağırıyor. Rehbere bağımlı turist devri kapandı.

Gece tercümesi
Seks turizmi için Rusya'ya giden erkekler başka ne yapar?
Eskiden bayileri Moskova'da bir otele yerleştirirdik. Pijamalarını giyer, üç gün otelden çıkmazlardı. Artık şehir turu yapıyoruz, yemeklerimizi otelde değil restoranlarda yiyoruz.

Bayiler otelde seks yaparken siz ne yapıyordunuz? Kendinizi kötü hissedip, mesleğinize lanet mi yağdırıyorsunuz?
İlk günler Rusya'ya gelip otelden başka yer görmeden dönmelerine anlam veremiyordum. 'Ben niye buradayım' diye kendimi sorguluyordum. Sonra önemsememeye başladım. 'Keyifleri bilir' dedim. Bizim meslek yeni yeni zevkli hale geldi. Üç beş yıl önce şehir turlarına grubun beşte biri katılırken şimdi yarısından fazlası geliyor. Bu değişim olmasaydı ben bu mesleği yapamazdım.

Yabancı dil bilmeyen erkekler kadınlarla anlaşmak için sizden yardım alıyorlar mı?
Tabii. Hiç unutmuyorum 1991'de Rusya'da bir oteldeyiz. Bir müşteri sabahın dördünde beni arayıp 'Biz anlaşamıyoruz, yardımcı olur musun?' dedi.

Artık korunuyorlar
Tüm bunlar olup biterken kıskanç eşlerle nasıl başa çıkıyordunuz?
Kocalarını bulamayan kadınlar beni arıyordu. Dört günlük bir gezide aynı tarafından 30 kere arandığımı bilirim. Türkiye'de Rusya yasaklısı erkekler var. Çoğu Rusya yerine Alaska'ya gittiğini söylüyor. Bize de 'Evet Alaska'dayız. Burası çok soğuk' demek düşüyor.

Seks turizmi müptelaları AIDS'den korkmuyorlar mı?
'Ben Türk'üm bana bir şey olmaz' tavrı artık tarih oldu. Türk erkekleri hastalık kapmaktan korkar hale geldiler. Eskiden gözleri çok karaydı. 91 yılında Rusya gezisinden dönerken bayinin biri sordu: 'Ben her gece başka biriyle eğlendim. Ama hiç korunmadım. Bir şey olur mu?' Donup kalmıştım.

Bayi turlarına Türkiye'nin dört bir yanından bayiler katılıyor değil mi?
Tabii.. Adana, Van, Hakkari, Aydın...

Aralarında rekabet oluyor mu?
Hem de nasıl? 'Biz Adanalıyız', 'Biz Trabzonluyuz' nidalarıyla herkes kendi memleketinin sekste daha başarılı olduğunu savunur. 10 senedir dolaştırdığım bayiler var. İlk senelerde çatal-bıçak kullanmasını bilmiyorlardı. Şimdi çok şey öğrendiler.

10 yıl boyunca aynı yere bayi gezisi yapan firma var mı?
Vardı ama artık yok. Firmalar Pattaya'ya tur düzenlerse marka kimliklerinin zarar göreceğini düşünüyor. Artık Pattaya'ya arkadaş grupları gidiyor. Son yıllarda işler tersine döndü. Politik yapıyla birlikte talepler de değişti. Bundan 10 sene önce Pattaya'ya gittiğim erkeklerle bu yıl Hac'a gittim.

Peki seks turizmine gidenlerin sayısı azaldı mı?
Evet ama tövbekar olduklarını zannetmeyin. Seks için yurtdışına gitmenin fazla anlamı kalmadı. Çünkü Türkiye çok daha uygun. Rusya'da gece kulübünde çalışan bir kadın sizinle birlikte olmak için en az 150 dolar ister. Türkiye'de 20-30 dolar yeterli. 50 dolara geceyi sizinle geçirirler. Bence bir-iki yıla kalmaz Türkiye seks turizmi konusunda ciddi bir merkez haline gelecek. Geçen yıl Moldova'ya gittim. Sokaklarda güzel kız kalmamış. Çünkü hepsi Türkiye'de.

Peki hiç kültür gezileri falan olmaz mı?
Hiçbir Türk'ün mesela Yalta'da tur yaptığını görmedim. Lobi-yatak odası-restoran arasında geçirirler tatili. Bunlar çok büyük otellerdir. Ve bir borsası vardır. Kafilenin geldiği ilk gün borsa 100 dolardan açılır. Son günlerde 10 dolara falan iner. Ama o sırada başka bir kafile gelirse, mesela İtalyanlar, borsa tekrar 100 dolara fırlar.

Başınıza iş aldığınız hiç olmuyor mu?
İçlerinde aşık olanlar oluyor. Eminim ki karısına bir kez dahi etmediği iltifatları orada karşısındaki kadına tercüme ettiriyor. Gözlerinin ne kadar güzel olduğunu, kalbinin hızlı hızlı atmaya başladığını söylettiriyor. Mesela Ankara GİMAD'dan bir arkadaşımız var, gıda sektöründe bir firmanın Ankara temsilcisi. Soçi'de tanıştığı hanıma aşık oldu. Gidiyor, geliyor. Arada kadını buraya getirtiyor. Karısının elini tutamıyor, ona çiçek veremiyor, belki de karısından istemiyor bunları, bu bir kültür... Türk erkeği kadını mutlaka gecelik tutuyor. Çünkü kadına sarılmak istiyor, birlikte uyumak istiyor. Bayici amcam orada romantizmini yaşıyor.

Babama söyleme
Seks turizminin meraklıları arasında her tür insan var yani?
Altı sene önce, yine Bangkok'ta Mona Lisa'dayız. Bir bayi 16 yaşındaki oğlunu getirmiş. Geldi bana dedi ki: Ben bu çocuğun bunu yaşamasını istiyorum ama laubali olmak da istemiyorum. Neyse çocukla bizi yalnız bıraktılar. Adam taksiye biner gibi yaptı, karşı kaldırımda bekledi. İçeriye de anlattık oğlanın durumunu. Çocuk çıktı ve deli gibi sevinçli, arabaların lastiklerine vuruyor, atlıyor zıplıyor: Cem Abi, Cem Abi n'olur babama söylemeyelim. Halbuki adam karşıdan izliyor oğlunu!

Sarışın takıntısı
Uzakdoğu'daki geyşa turizmine Türkiye ilgi gösteriyor mu?
Açık konuşayım Türk erkeğinin geyşa ilgisine ihtiyacı yok. Zaten evinde o hizmeti görüyor. Ayakları bile yıkanıyor. Ama Uzakdoğu'nun talep görmemesinin en büyük nedeni fiziksel. Türk erkeği Uzakdoğulu kadınları küçük, çirkin suratlı, fazla minyon buluyor. Türk erkeği yüzü güzel, boyu uzun, etine dolgun kadın seviyor. Ama her şeyden önemlisi Türk erkeği Türkçe bilen kadın istiyor. Türk filmlerinde erkekler pavyonda çalışan kadınlara ha bire 'buralara nasıl düştün' diye sorarlar ya. İşte o duygu!
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 13.10.2004
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.