Magazin

Seks için 237 neden bulundu

Seks için 237 neden bulundu

'İnsanlar neden seks yapar' sorusuna cevap arayan ABD'li psikologlar yaklaşık 2 bin kişiyle görüşüp, her biri diğerinden ilgi çekici 237 ayrı 'neden'e ulaştı.

Antik zaman düşünürleri, seks pozisyonları üzerine kafa yormuştu. Günümüz araştırmacılarıysa 'İnsanlar neden seks yapar' sorusunun peşine düştü. Yaklaşık 2 bin kişiyle konuşarak insanların seks motivasyonlarını sorgulayan Teksas Üniversitesi psikologları, 237 ayrı 'neden'e ulaştı.

Yanıtlara göre insanları seks yapmaya motive eden nedenler arasında 'sarhoş olmak' da var, 'kendini Tanrı'ya yakın hissetme arzusu' da. Listenin 173. maddesi, baş ağrısının sekse 'Hayır' demek için bir bahane değil, ondan kurtulmak isteyenleri partneriyle sekse yönlendiren bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

'Uykuya dalmamı kolaylaştırıyor', 'Partnerimin güçlü hissetmesini sağlıyor', 'Kalori yaktırıyor', 'Bir iyiliğin karşılığı', 'Sıcak tutuyor', 'Düşmanımın canını yakmak', 'Sohbet konusunu değiştirmek' yanıtlarının yanında 'İyi bir egzersiz' en zayıfı gibi görünüyor; ama bir de şu var: 'Benimle boy ölçüşmeye kalktı!'

'Bir görev' gibi hissedenler
Önce 400 kişiden seks nedenlerini öğrenen uzmanlar, daha sonra 1500 kişiye bu nedenlerin önem derecesini sordu. 237 nedenden her birinin en azından birkaç insan için en önemli neden olduğu ortaya çıktı. Hem erkeklerin hem de kadınların en sık ifade ettiği ortak nedense, 'O insandan etkilenmiştim'di.

Araştırmayı yürüten uzmanlar sonuçları 'fiziksel', 'bir amaca yönelik', 'duygusal' ve 'güvensizlik' şeklinde dört ana başlıkta topladı.

Örneğin 'Güzel mavi gözleri vardı', 'Çekici bir vücudu vardı' gibi cevaplar fiziksel özellikleri motive edici bulanlara aitken, 'Rakibimin ilişkisini sona erdirmek istedim', 'Beni aldatan partnerimle skoru eşitlemek istedim' gibi cevaplar amaca yönelik seks yapanlara, 'Daha derin bir düzeyde iletişim kurmak istedim' tarzı açıklamalar duygusallara, 'Bu bir görevmiş hissettim' ve 'Kendime güvenimi artırmak istedim' gibi cevaplarsa güvensizlere ait.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.08.2007
592
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.