Magazin

Şekerli çocuklara müjde

Şekerli çocuklara müjde

Genellikle çocuklar ve gençlerde görülen ''Tip 1'' şeker hastalarına yeni düzenlemeyle talimatın 217. maddesinde yer alan ve günde ''bir adet'' olarak ödenmesi öngörülen şeker ölçüm çubukları, dünden başlamak üzere ''Tip 1'' şeker hastaları için üçe çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, tedavi yardımına ilişkin 2003 mali yılı bütçe uygulama talimatı ile getirilen yeni düzenlemeyle talimatın 217. maddesinde yer alan ve günde ''bir adet'' olarak ödenmesi öngörülen şeker ölçüm çubukları, dünden başlamak üzere ''Tip 1'' şeker hastalarıiçin üçe çıkarıldı. Genellilikle 40 yaş üzerinde görülen Tip 2 şeker hastaları için günde bir, ağızdan antibiyotik ilaç kullanan şeker hastalarına da iki günde bir adet şeker ölçüm cihazı verilecek.

10 BİN ŞEKER HASTASI ÇOCUK
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, bir süre önce Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a mektup yazarak, şeker hastası çocukların sorunlarını anlatmış ve şeker ölçüm çubuklarının sayısının artırılmasını istemişti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, Hatun'a gönderdiği yazıda, şeker hastası çocukların sorunlarını bildiğini belirterek, konuyu Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüştüklerini ifade etmişti. Prof. Dr. Şükrü Hatun, yeni düzenlemenin ardından yaptığı açıklamada, şeker hastası çocukların insülin tedavilerinin ayarlanması için kan şekerlerinin günde 3-4 kez ölçülmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Hatun, ancak Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamındaki diyabetli çocuklara günde 1 adet kan şekeri ölçüm çubuğu, SSK kapsamındakilere ise günde üç adet ölçüm çubuğu sağlandığını belirtti.

Bedeller ödenemiyor
Yeni uygulamanın memnuniyet verici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hatun, Türkiye'de 10 bin dolayında şeker hastası çocuk bulunduğunu belirterek, ''Sağlık güvencesi olmayan diyabetli çocuklar ise kan şekerlerini düzenli ölçemedikleri ve dolayısıyla durumlarının farkında olamadıkları için sık sık diyabet koması ile hastaneye yatıyor. Sosyal güvencesi olanlara verilen çubuk sayısı üçe çıktı ama sosyal güvenlik kurumları 18 yaşını dolduran diyabetlilerin kan şekeri ölçüm çubuklarının bedelini ödemiyor.'' dedi.
Yayın tarihi: 02.04.2003
311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.