Magazin

Şeker niyetine yeme!

Şeker niyetine yeme!

ABD'de tüm antidepresan ilaçlara 'Çocuklarda intiharla ilgili düşünceleri artırabilir' uyarısı konuyor. İlaçların yüzde 7'sini 1-17 yaş grubu alıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ülkede satılan tüm antidepresan ilaçların üzerine 'Çocuklarda intiharla ilgili düşünce ve davranışları artırabilir' ifadesinin konmasına karar verdi.

'Kara kutu' denen uygulama, ilaçlarla ilgili en üst düzeyde uyarı anlamına geliyor. Amerikan Psikiyatri Birliği ise uyarının, gerçekten ilaca ihtiyacı olan hastaları olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyerek karara itiraz etti.

FDA bu uyarıyı, Columbia Üniversitesi'nde 4 bin 400 kişi üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda antidepresan kullanan çocukların yüzde 2 ila 3'ünde intiharla ilgili düşüncelerin arttığı sonucuna varılınca aldı. Söz konusu etkinin özellikle ilaç tedavisinin başlamasından sonra, bir-iki ay içinde hissedildiği belirlendi.

Ama 10 yıl önce, çocuklarda antidepresan ilaç kullanımına izin verilmesinden bu yana gençler arasında intihar oranının yüzde 25 azaldığını hatırlatan FDA yetkilileri, amaçlarının bu ilaçları yasaklamak değil, sadece 'gelişigüzel kullanımın' önüne geçmek olduğunu söylüyor. ABD'de reçeteli tüm antidepresan ilaçların yüzde 7'si 1 ile 17 yaş arasındaki çocuklarca kullanılıyor.

FDA'nın kararı gereği, ABD'de gelecek aydan itibaren Anafril, Prozac, Zoloft ve Zyban dahil tüm antidepresan ilaçlar, üzerlerinde kara bir kutu içine kalın harflerle çocuklarda intihar düşünce ve davranışları artırabileceği uyarısıyla satılacak. ABD'de ilaçlar konusunda en yetkili otorite olan FDA, ailelerden şunları istedi:

Antidepresan ilaç kullanan çocuğunuzda huzursuzluk, artan depresyon, ani davranış değişiklerine karşı dikkatli olun, çocuğunuzun tedavinin başladığı ilk ay en az haftada bir kez doktoruyla yüz yüze görüşmesini sağlayın.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.10.2004
214
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.