Magazin

'Şeker' fena patlayacak

'Şeker' fena patlayacak

Dünyada 155 milyon kişi diyabet hastası. Diyabette ilk üç ülke Hindistan, Çin ve ABD. En geç 20 yıl içinde, dünyanın pek çok bölgesinde hastaların sayısı iki katına çıkacak.

Diyabet, halk arasındaki adıyla 'şeker' tüm dünyada giderek büyüyen bir sorun. Time dergisi bu haftaki kapağına diyabeti taşıdı. Vücut, kandaki glükoz oranını hassas bir makine gibi ayarlıyor. Ancak şeker hastalarında bu süreçte bir aksaklık meydana geliyor. Uzmanlara göre 20 yıl içinde Kuzey Amerika, Afrika, Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya'da şeker hastalarının sayısı ikiye katlanmış olacak. Pasifik ülkeleri ve Latin Amerika'nınsa durumu vahim: 2025 yılına kadar bu bölgede diyabetlilerin sayısında yüzde 75-85 arası artış bekleniyor.

Şeker hastalığının en fazla görüldüğü ülke ise Hindistan; 35 milyon Hintli diyabetli. İkinci sırada 23.8 milyon hasta ile Çin, 16 milyon ile üçüncü sırada ABD var. Dünyada 5 milyon kişi Tip 1 diyabetten, 150 milyon kişi ise Tip 2 diyabetten mustarip. Diyabetin en büyük sebebi olarak obezite gösteriliyor, ancak hastalığın büyük oranda genetik faktörlere de bağlı olduğu göz ardı ediliyor. Bilim adamları annelerin hamilelikleri sırasındaki beslenmelerinin önemli bir etken olabileceği görüşünde.

'Risk' kontrol edilebilir
Time'da verilen bilgilere göre kan şekeri düzeyini kontrol altında tutabilmek doğru beslenme ve egzersizle mümkün. Bunun için öğünleri planlayarak ve fiziksel çalışmayı artırarak işe başlayın. Günde en az 30 dakika egzersiz yapmayı kendinize hedef olarak koyun. Sık ama az yiyerek (günde üç ana iki ara öğün) kan seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Her gün aynı saatlerde, lifi bol ve az yağlı gıdalar (taze sebze, meyve, işlenmemiş tahıl, bakliyatlar) tüketmeye özen gösterin.

İşte tehlike sinyalleri
 • İnsüline dirençli olanların şeker hastalığına yakalanma riskleri biraz daha yüksek. Eğer aç karnına kan şeker seviyeniz 5.9 mmol-6.9 mmol arası ise ve glukoz tolerans testinizin sonuçları litrede 7.8 mmol-11.1 mmol arasında ise insülin direnciniz yüksektir.

 • Ölçümler sonucunda bunlardan üçüne 'evet' diyorsanız, şeker hastalığına adaysınız: Bel çevresi ölçünüz 90 cm (kadın)/102 cm'den (erkek) fazla; trigliserid kan lipid seviyeniz litrede 1.7 mmol veya daha yüksek; HDL kolesterol seviyeniz 1 mmol (erkek)/ 13 mmol'den (kadın) düşük; kan basıncınız 130/85 mm hg ve kan şekeri seviyeniz 7 mmol'den yüksek.

 • Eğer, geceleri sık idrara çıkıyorsanız, bulanık görüyorsanız, sürekli susuyor veya acıkıyorsanız, nedensiz zayıflıyorsanız, yaralarınız iyileşmiyorsa, sürekli yorgunsanız, dikkat! Siz de diyabet hastası olabilirsiniz.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 08.01.2004
  335
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.