Magazin

Sebzeleri yıkamasını bilmiyoruz

Sebzeleri yıkamasını bilmiyoruz

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Rabin Saba, sebzelerde bol miktarda parazit bulunduğunu, bol suyla yıkamakla sebzenin parazitlerden temizlenmeyeceğini söyledi.

Sebzelerde virüs, bakteri ve parazitlerin bulunduğuna dikkat çekenRabin Saba A.A muhabirine yaptığı açıklamada, sebzelerin bol suyla yıkanmasıyla sebzelerin tam anlamıyla temizlenmediğini, özellikle parazitlerin sebzelere adeta vakum yaparak tutunduğunu ve sebzelerin parazitlerden tamamen temizlenmediğini belirtti.

Özellikle yeşil sebzelerde parazitlerin bol miktarda bulunduğunu da ifade eden Rabin Saba, parazitlerin sebzeler vasıtasıyla bağırsaklara yerleştiğini, bunun sonucunda sebzeyi yiyenlerin ishal veya dizanteri olabildiğini kaydetti.

ÖLÜME NEDEN OLABİLİYOR
Saba, parazitlerin tamamen temizlenmemesi sonucu vücuda yerleştiğini belirterek, "Bağırsaklara yerleşen parazitler zaman zaman bağırsaklardan çıkıp akciğer, dalak ve karaciğere gidebilir. Parazit özellikle akciğeri bir tümör gibi sarabilir. Parazit bu durumda akciğerin işlevini yapmasını engeller. Bu da ölüme neden olabilmektedir" diye konuştu.

SEBZELER NASIL YIKANMALI?
Sebzelerin sadece bol suyla yıkanmaması gerektiğine de işaret edenRabin Saba, şunları söyledi: "Sebzeleri sadece suyla yıkamak parazitlerden tamamen temizlenmesini sağlamaz. Bunun çok basit bir formülü vardır. Bir kab içine şişe kapağının yarısı kadar limon suyu veya sirke dökülerek sebzeler bolca yıkanmalı. Daha sonra bol su ile sebzeler durulanmalıdır. Özellikle parazitler su ile kendilerini sebze veya meyvelerden bırakmazlar. Sebzeye adeta vakum gibi yapışırlar. Ancak limonlu su veya sirkeli su ile sebze veya meyve temizlendiğinde parazitler kendilerini kolaylıkla bırakır."
Yayın tarihi: 27.09.2002
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.