Magazin

Say: Klasik müzik çöküyor

Say: Klasik müzik çöküyor

Say, "Türkiye Yollarında Bir Virtüöz" projesi kapsamında geldiği Adana´da, klasik müziğin, pop müzik karşısında gerilemesinin bestecilerle dinleyiciler arasındaki kopukluktan kaynaklandığın söyledi.

Piyanist Fazıl Say, klasik müziğin tüm dünyada çöküş içinde olduğunu söyledi. Klasik müziğin etki alanının giderek genişlediğini, ancak bunun pop müzik ile karşılaştırıldığında çok yetersiz kaldığını ifade eden Say, şunları söyledi: "Klasik müziğin tüm dünyada çöküş içinde olduğu bir gerçek. Ancak, bence bu bir süreç. 5-10 sene içinde dünya yaratıcı insanlara yönelince klasik müzik yine gündemde olacak."

TÜRKİYE´DE KLASİK MÜZİK
Türkiye´de klasik müziğe gösterilen ilginin az olduğuna dikkati çeken Say, "Bu insanların yanlışı değil aslında. Onlara klasik müzik götürmüyoruz. Eğitimimizde yer vermiyoruz" diye konuştu. "Türkiye Yollarında Bir Virtüöz" projesiyle kendisine bir misyon yüklenmesini doğru bulmadığını kaydeden Say, şöyle devam etti: "Türkiye'nin her yerinde klasik müzik olmalı. Bunu şimdi ben yapıyorum. Daha önce başka müzisyenler yaptı, bundan sonra da yapılmaya devam edecektir. Ben çok seyahat eden bir sanatçıyım. Her yerde insanların olaylara bakışının ve bundan etkilenişinin farklı olduğunu gördüm. Müziğe bakışları da öyle..."

"Sanatçı yaşananlara tepkisiz kalamaz"
Sanatçının yaşananlara tepkisiz kalamayacağını ve hislerini sanatı yoluyla dışa vurduğunu belirten Say, konserde Bingöl depremi için doğaçlama yapacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu'nda gerçekleştirilen sohbet öncesinde Say, klasik ve caz türlerindeki kendi bestelerinden ve ünlü bestecilerin eserlerinden oluşan bir konser verdi. Etkinliğe, öğrencilerin ağırlıkta olduğu kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı.
(AA)
Yayın tarihi: 06.05.2003
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.