Magazin

Savaştan 4 kat daha öldürücü

Savaştan 4 kat daha öldürücü

Dünya Sağlık Örgütü'nün ölümcül yaralanmalarla ilgili olarak yaptığı iki ayrı araştırmanın sonucuna göre, trafik kazalarında savaşlardan dört kat daha fazla insan ölüyor, intihar ederek ölenlerin sayısıysa öldürülenlerden fazla çıktı.

BM örgütünün raporlarına göre, 2000 yılında kazara veya kasıtlı olaylarda 5 milyondan fazla insan öldü. Yaralanmalara bağlı olarak meydana gelen ölümlerin yüzde 90´ı ise fakir ülkelerde oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre, 2000 yılında trafik kazalarında 1 milyon 260 bin kişi öldü. Trafik kazalarını 815 bin ölümle intiharlar izledi. Kişiler arasında şiddettense 520 bin kişi hayatını yitirdi.

Yaş, cinsiyet, bölge ve gelir doğrudan etkili
Dünya Sağlık Örgütü, trafik kazalarında 1 milyon 260 bin kişinin ölmesine rağmen, savaş ve çatışmalarda 310 bin kişinin öldüğünü, savaş ve çatışmalarda ölenlerin sayısının zehirlenmeyle olanlardan daha az, düşme nedeniyle olanlardansa daha çok olduğunu belirtti. Örgüt, yaş, cinsiyet, coğrafi bölge ve gelir seviyesinin ölüm oranını doğrudan etkileyen faktörler olduğunu da kaydetti.
(AA)
Yayın tarihi: 12.05.2003
301
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.