Magazin

Savaşta NBC tehlikesi

Savaşta NBC tehlikesi

Savaşta Irak'ın biyolojik ve kimyasal silah kullanması ihtimali de değerlendirilerek sıcak bölgede NBC (Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Silah) uzmanları önlemler alırken Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü 'Kimyasal Harp Maddelerinin Deniz Suyu, İçme Suyu ve Hava Ortamına Etkileri' üzerine yaptığı araştırmada bunun olası etkilerini ve yapılması gerekenleri ele aldı.

Araştırmayı hazırlayan Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Güler, toksik ya da zehirli kimyasalların insanlarda ölüme ya da iş göremez düzeyde sakatlıklara yol açtığını söyledi. Prof. Güler, "Sinir gazlarının yüksek ve hızlı zehir etkisi vardır. Vücuda deri ve solunum yoluyla alınır. Sinir gazları salya, burun akması, göğüste baskı, gözde körlük yapar. Daha yüksek dozda solunum güçleşir, öksürük, mide bağırsak kramplarına ve kusmaya neden olur. Hardal gazı gibi kabartıcı ve yakıcı gazlar ise gözlerde, solunum yolunda ve iç organlarda büyük hasar oluşturur. Hidrojen siyanür, klorsiyanür, bromsiyanür gibi öldürücü gazlar da kan ve sinirleri zehirler'' diye konuştu.

ETKİLERİ KORKUNÇ
Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Telli ise insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde kullanılan katı, sıvı ve gaz halindeki kimyasal maddelerin sinir sistemini etkileyerek felç, geçici körlük, sağırlık, kusma, deri ve gözlerde ağır yanıklara ve ciddi solunum yolu hazarlarına yol açtığını söyledi.

KİMYASAL SİLAH BELİRTİLERİ
Kimyasal silah kullanıldığının ilk belirtileri havaya sis ve yoğun buhar ile değişik bir koku yayılması. Bu tür silahlar kullanıldığında çok az bir patlama sesi çıkar, patlama sonrası duman ya da sis görülür. Çevrede kuşkulu yağ ve su damlacıkları belirir, fare, sinek ve böcek ölüleri ortaya çıkar. İnsan vücudunda ise ani baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı, göz yaşarması ve bulanıklığı, bulantı, kusma, solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüs ağrısı, ani kanamalar, ciltte kızarık ve kabarcık oluşur.

NASIL TEDBİR ALINIR
Kimyasal gazlar kullanıldığında kapalı mekanda bulunuluyorsa odaların kapı- pencerelerinin kenarları içeri sızıntının önlenmesi için sıkıca kapatılmalı. Su ve yiyecekleler kapalı kaplarda saklanmalı, cam konserveler tercih edilmeli, giyeceklerin üzerleri örtülmeli. Koruyucu yoksa ıslak havluyla solunum yapılmalı, yüz ve eller eldiven, bez gibi maddelerle sarılmalı. Eğer kimyasal gazla sokaktayken karşılaşılırsa hemen gözler kapatılıp, el ve yüz mutlaka örtülmeli.

Gazla temas edilmişse vücuda sürülmemeli. Eldivenle giysiler çıkartılarak, bol tazyikli su ve sabunla ovulmadan temizlik yapıldıktan sonra koruyucu önlemlerin alındığı sağlık brimlerine nakledilmeli. Göz ve deri bol su, deterjan veya seyreltilmiş çamaşır suyuyla temizlenmeli.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.03.2003
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.