Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Savaş umutsuz nesiller doğuruyor

Savaş umutsuz nesiller doğuruyor

Türk Psikologları Derneği, savaşların sevgisiz, güvensiz, umutsuz ve çaresiz nesillere neden olabileceği uyarısında bulundu. ABD'nin olası Irak saldırısına karşı çıkan psikologlar, gelecek nesillerin bu nedenle psikolojik açıdan zor dönemlere gireceğine dikkat çekiyor.

Türk Psikologları Derneği yazılı bir açıklama yaparak, savaşın fiziksel sonuçlarının yanısıra psikolojik etkilerinin de gözönüne alınması gerektiğini bildirdi. Savaşların, birey ve toplum üzerinde fiziksel, ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik boyutlarda yıllarca sürebilecek hasarlara yol açaçağını ifade eden psikologlar, savaşın sevgisiz, güvensiz, umutsuz ve çaresiz nesillere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Savaşın, toplumlarda kültürel dağılmaya, geçmişe, bugüne ve geleceğe ilişkin tasarımlarda yıkıma neden olacağını belirten psikologlar, "Sağlıklı birey, sağlıklı toplum ve barışçıl yaşama katkıda bulunma hedefiyle çalışan Türkiyeli psikologlar olarak Savaşa karşı çıkıyoruz" dediler.

(ANKA)
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.