Magazin

Savaş söylentisi çocukları olumsuz etkiliyor

Savaş söylentisi çocukları olumsuz etkiliyor

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Günseli Oral, ABD'nin Irak'a olası müdahalesiyle ilgili haberlerin çocukları anne ve babalardan üç kat daha fazla etkilediğini belirterek, "Resim derslerinde kırları, bahçeleri ve hayvanları çizen çocuklar, savaş söylentisiyle birlikte top, tüfek veya yanan gemi resmi yapıyor" dedi.

Çocukların, özellikle televizyon ve gazetelerde yayınlanan savaşla ilgili görüntü ve fotoğraflardan uzak tutulması gerektiğini vurguluyan Yrd.Doç.Dr. Günseli Oral, "Eğer çocuklar bu görüntülere maruz kalırsa, reaptik depresyon, grup depresyonu ve öğretilmiş yalnızlık duygusu kaçılınmazdır" diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Oral, aylardır Irak savaşı ile ilgili yorumların devam ettiğini, televizyon ve gazetelerde olası savaşla ilgili geniş haberlerin yer aldığını belirterek, "Çocukları bu kaosun içinden çıkarın" uyarısında bulundu. İlköğretim çağındaki çocukların psikolojilerinde değişiklikler yaşandığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. Oral, resim derslerinde kırları, bahçeleri ve hayvanları çizen çocukların, savaş söylentisiyle birlikte top, tüfek veya yanan gemi resmi yaptığını anlattı.

Doç. Dr. Oral şunları söyledi: "Kaygı düzeyini arttırıcı, tetikleyici yorumlar, geleceğe yönelik düşüncelerin yerini endişeye bırakması, seçenek olmaması, yaşanan olayların kontrol edilememesi gibi düşünceler, kişileri Reaptik (birey) depresyon, grup depresyonu ve öğretilmış yalnızlık adı verilen duyguya yöneltir."

AİLELER DİKKAT ETMELİ
Çocukların psikolojisinin, hayatla ilgili düşüncelerinin değişmemesi için ailelerin dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Yrd.Doç.Dr. Oral, "Aileler çocukların yanında kesinlikle savaş ile ilgili yorumlar yapmamalı. Savaş ile ilgili haberler yayınlanmaya başladığında çocuklar, televizyon başından uzaklaştırılmalı" diye konuştu. Şiddete yönelik oyunların da bu dönemde çocuklar üzerinde olumsuz etki yapabileceğini vurgulayan Yrd.Doç.Dr. Oral, çocukların bilgisayarlarda şiddet yanlısı oyunlar oynamasına izin verilmemesi gerektiğini de belirtti.

FARKLI BİR IRAK ANLATIN
İlköğretim çağındaki çocukların pek çok konuda çeşitli sorular sorduğunu hatırlatan Yrd.Doç.Dr. Oral, çocukların savaş ile ilgili sorularının da dikkatle yanıtlanması gerektiğine dikkat çekti. Yrd.Doç.Dr. Oral, "Çocukların Irak savaşı ile ilgili sorularına, düşünerek yanıtlar verilmeli. Kan ve şiddetten sözetmek yerine, farklı bir Irak anlatılmalı ya da konu değiştirilip hiç anlatılmamalı" dedi. Yrd.Doç.Dr. Oral, savaşın sadece çocuklar üzerinde değil, yetişkinler üzerinde de olumsuz etkiler bıraktığını; yetişkinlerin gelecekle ilgili düşüncelerinin ve hayallerinin tahrip olup `yalnızlık' duygusuna kapılmalarına neden olduğunu da sözlerine ekledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 22.01.2003
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.