Magazin

Savaş sosyal değişimleri tetikliyor

Savaş sosyal değişimleri tetikliyor

Büyük acılar çekilen ve milli duyguların en güçlü şekilde yaşandığı savaş zamanlarında, toplumda çok ciddi sosyal değişimler yaşanıyor. Bu değişimin en somut dışa vurumunu ise birçok ailenin savaş sırasında doğan çocuklarına "Savaş", "Barış", "Zafer" gibi isimleri koyması.

Büyük acılar çekilen ve milli duyguların en güçlü şekilde hissedildiği savaş dönemleri, milletlerin hafızalarında farklı şekillerde iz bırakırken, ciddi sosyal değişimlere de neden olabiliyor. Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr.Şahin Filiz, yaşadığı travmalar nedeniyle ruhunda derin yaralar oluşan bireyler ile savaş gibi büyük acılar yaşamış toplumların, birbirlerine benzer tepkiler geliştirdiklerini kaydetti. Filiz, bağımsızlığını, yokluk ve sefalet içindeyken bile tüm imkanlarını seferber ederek, neredeyse her evden bir şehit vererek kazanmış olan Türk ulusunun, toplumsal acı ve felaketlerin ne demek olduğunu en iyi anlayan toplum olduğunu söyledi.

Toplumun enerji birikimi boşalıyor
Birinci Dünya Savaşı´nda büyük acılar yaşayan Türk toplumunda deprem etkisi yaratan ikinci büyük olayın, 1974´teki Kıbrıs Harekatı ve harekata kadar yaşanan süreç olduğunu kaydeden Filiz, şunları söyledi: "Depremlerde yer altındaki enerji birikiminin boşaldığı gibi savaşlarda da toplum bir noktada kırılır ve büyük bir enerji açığa çıkar. Bu da yıkım, kan ve göz yaşı demektir. Çeşitli iç karışıklara rağmen gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında devlet kendine çeki düzen vermiş, bazı kurumlar yeniden yapılandırılmıştır. Yaşanan acılar ve çekilen sıkıntılar Türkiye´nin kendisine yeni baştan bir yol haritası belirlemesini sağlamış, her türlü alanda kendisine yeni bakışaçıları belirlemiştir."

Ve "Savaş" ve "Barış" ve "Bülent" ve "Zafer"
Bu büyük sosyal değişimin izlerini bireylerin bazı davranışlarındada açık bir şekilde görmenin mümkün olduğunu ifade eden Filiz, "Milli bilincin en üst seviyede yaşandığı savaş günlerinde çok sayıda aile, doğan çocuklarına "Barış", "Zafer", "Savaş" ya da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit´in ismini vermiştir" dedi. Zihinlere adeta kazınan savaş anılarının sadece o günü yaşayan bireyi değil birkaç kuşak sonraki kişileri de isimlerin anısıyla bile etkilediğini vurgulayan Filiz, savaş yıllarını hatırlamayan bazı kişilerin dahi, en küçük savaş söylentisinde evine gıda maddesi depoladığını veya çok uzak bir yerde gerçekleşen savaş görüntülerini izlediğinde değişik psikolojik tepkiler verdiğini söyledi.

"Savaş ekonomik ve sosyal olarak hissediliyor"
Gerçek bir çatışma durumu yaşanmadığı halde Türkiye´nin Irak Savaşı´nın etkilerini ekonomik, sosyal hatta psikolojik açıdan tüm şiddeti ile hissettiğini kaydeden Filiz, şunları kaydetti: "Her olağanüstü durum yaşayan toplum gibi ülkemizi de önemli bir yol kavşağına gelmiştir. Bireylerin olaylardan etkilenme düzeylerine göre toplumsal kimlik adeta yeniden oluşacak, amaçlar, hedefler yeniden belirlenecektir. Bu tip durumlarda devlet adamlarının aldığı kararlar da toplumun iyiye ya da kötüye gidişine yön verecek en önemli unsur olacaktır."
Yayın tarihi: 25.03.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.