Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Savaş ihtimali psikolojiyi alt üst ediyor

Savaş ihtimali psikolojiyi alt üst ediyor

ABD´nin olası Irak harekatı birçok alanda etkili olurken, psikolojik bir rahatsızlık olan ´´duygu durumu bozukluğu´´ yaşayanlar da savaş ihtimalinden etkilenenler arasında yer alıyor. Hastalar, Irak lideri Saddam ile ABD Başkanı Bush´u örnek alıyor.

Benlik kabarması
Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Kliniği doktorlarından Nazan Altuntaş, ´´duygu durumu bozuklukları´´ veya ´´benlik kabarması´´ olarak nitelendirilen psikiyatrik bozukluk yaşayan hastaların, ´´güçlü, kuvvetli ve her şeye yeterli olmak için´´, kendilerine medyadan takip ettikleri kişileri örnek aldıklarını belirterek, ´´Bu tür rahatsızlık yaşayanlar son günlerde örnek aldıkları ve kendilerini yerine koydukları kişiler Saddam ve Bush oldu´´ dedi.

Yerli Bin Ladin'ler
Geçen yıl İkiz Kuleleri saldırı düzenleyen Bin Ladin olduğunu söyleyen hastalarının bulunduğunu anlatan Altuntaş, şunları söyledi: ´´Bu tür rahatsızlık yaşayanlar kendilerini çok güçlü ve kuvvetli görüyor. Kimi devlet başkanı olmak istiyor, kimi astronot...
Medyadan etkilenen ve çok kavgacı olan hastalarımız şimdi de olası Irak harekatından etkilenerek Bush ve Saddam´ı örnek alıyor. Kendilerinin Bush ve Saddam olduğunu söylüyorlar.´´ Saddam olduğuna inanan bir hastasının tedavisinin halen sürdüğünü anlatan Altuntaş, ´´Bu hastamız Bush´u yok edeceğini söylüyor. Bu hastalar ünlü kişileri kendilerine model alıyor´´ diye konuştu.

Tedavi
Kendilerini ünlü kişileri yerine koyan hastalarının ilaçla tedavilerinin mümkün olduğuna, ancak sosyal desteğin de büyük önemi bulunduğuna dikkati çeken Altuntaş, ´´Bu tür hastalarımız 4 ila 6 haftalık bir tedaviye olumlu sonuç veriyor´´ dedi. Diğer hastalıklarda olduğu gibi duygu durumu bozukluğu rahatsızlığında erken tanı ve tedavinin büyük önemi olduğunu vurgulayan Altuntaş, şunları kaydetti: ´´Bu tür rahatsızlıklar kişilerde hareketlenme ve normalden fazla konuşmayla başlıyor. Uykusu azalan bu kişiler, her konuda daha çok düşünce açıklamaya çalışıyor. Bu tür tespitlerde hasta bize gelirse, bir haftalık ayakta tedaviyle normale dönmesi mümkün. Fakat rahatsızlık ilerleyip hasta kendini Bush veya Saddam sanmaya başlarsa, yatarak tedavi şart olur ve bu da 4-6 hafta sürer. Aileler söz konusu bozukluklara dikkat etmeli.´´
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.