Magazin

Savaş hayvanları da etkiledi

Savaş hayvanları da etkiledi

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Tayfur Bekyürek, Körfezde süren ABD-Irak savaşı nedeniyle, bölgedeki hayvanların da en az insanlar kadar zarar gördüğünü ve stres altında olduklarını söyledi.

Prof.Bekyürek, "İnsanlar gibi ölen hayvanların yanı sıra, ürküp strese giren, yemden, sütten, yumurtadan ve yavrularını düşüren çok sayıda hayvan da savaşın olumsuz etkileri altında'' dedi.
Bekyürek, savaşta insanların yanı sıra hayvanların da yaşamını kaybettiklerini, bombaların öldürücü etkisinin yanı sıra çıkarttığı ses ve yaptığı tahribatların hayvanları da strese soktuğunu söyledi.

Bekyürek, "Iraklıların canlarının derdine düşmesi nedeniyle, hayvanlarına bakmaları, onların yemini, suyunu zamanında vermeleri mümkün değil. Hayvanların bakımı, yemlenmesi ve sularının verilmesi savaştaki bir ülkede çok zordur.

Ayrıca, bombaların çıkarttığı sesler, hayvanların küsmesine, ürkmesine, yavru atmasına, yemden, sütten ve yumurtadan kesilmelerine yol açar'' dedi. Bekyürek, savaş nedeniyle Irak'ta evlerde beslenen kedi, köpek, kuş gibi hayvanların da, ölüme terk edildiklerini söyledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 31.03.2003
531
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.