Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Savaş çocukları korku ve şiddete itiyor

Savaş çocukları korku ve şiddete itiyor

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde görevli Psikiyatr Hülya Ensari, televizyonda yayınlanan savaş sahnelerinin çocuklarda korku ve şiddete neden olabileceğini belirterek, "Yaşanılan korku duygusu ne denli büyük olursa bu görülen savaş sahnelerinin insan psikolojisi üzerinde yarattığı travma o denli büyük oluyor" dedi.

Psikiyatr Hülya Ensari, ileri teknoloji sayesinde savaşın neredeyse canlı izlendiğini, çocukların soyutlama ve muhakeme yeteneğinin tam gelişmemiş olması nedeniyle bundan psikolojik yapılarının etkilendiğini anlattı. Ensari, şöyle devam etti: "Özellikle yaş küçüldükçe gördükleri bu sahnelerin ne kadarı gerçek, ne kadarının gerçek dışı, ne kadarının uzak, ne kadarının hemen yanıbaşımızda olduğunu ayırt edemeyen çocuklar izlediklerini yanıbaşlarında gibi canlı bir şekilde yaşıyor. Orada gördükleri korku dolu ürkek insanlar gibi kendileri de korku duyarlar ve hayatlarının tehdit altında olduğunu düşünmeye başlarlar.

Başta çocuklar olmak üzere, herkesin ortak korkusu özellikle ölüm oluyor. Yaşanılan korku duygusu ne denli büyük olursa bu görülen savaş sahnelerinin insan psikolojisi üzerinde yarattığı travma etkisi o denli büyük oluyor. Savaştan kaynaklanan ruhsal travmayla başedemeyen çocuklar korkak, ürkek ve tedirgin bir hal alabilir.

Yaşanılan travma sonucu çocuklar durduk yerde bir ağlama tepkisi gösterebilir, uykusu bozulabilir, iştahı kaçar, sürekli hırçın bir hal alabilir. Ya da tam tersi olarak televizyondaki şiddet görüntüleri özendirici olabilir. ''

Çocukların savaş haberlerinin izletilmemesini öneren Ensari, küçüklerin sorularına karşılık da savaşın kötü birşey olduğunun söylenmesini istedi. Hülya Ensari, "Üzerinden dört yıl geçmesine rağmen depremin yarattığı travmaya bağlı stres bozuklukları ve depresyonları sıklıklar halinde hala tedavi ediyorsak, muhtemelen bugün de savaş da aynı travmayı insan psikolojisi üzerinde yaratacaktır. Hastalık halinde erken fark edip tedavi için başvurmak en çok anne ve babaların sorumluluk alanına giriyor'' diye uyardı.
(AA)
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.