Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Savaş bitmiş mi acaba?

Savaş bitmiş mi acaba?

Filipinler'in ormanlık bir adasında eski asker olduklarını ve 2. Dünya Savaşı'ndan beri saklandıklarını söyleyen yaşlı iki Japon bulundu!

Filipinler'in güneyindeki ormanlık Mindanao Adası'nda 2. Dünya Savaşı'ndan kalma Japon izlerini arayan görevliler, umduklarından daha fazlasını buldu. Ekibin balta girmemiş ormanlarda karşılaştığı yaşlı iki Japon, eski İmparatorluk Ordusu askeri olduklarını ve askeri mahkemede yargılanmaktan korktukları için 2. Dünya Savaşı'ndan beri bu ormanda saklandıklarını söyledi!

İkilinin anlattıkları, 1974'te yine Filipinler'in ücra bir köşesinde, ormanlık arazide bulunan teğmen Hiroo Onada'yı hatırlattı. Teğmen Onada, bulunduğunda savaşın bittiğinden bihaberdi. Mindanao Adası'nda bulunan yaşlı iki adamın hikâyesi de Japonya'da büyük bir yankı uyandırdı. Kyodo News gazetesi, bu kişilerin İmparatorluk Ordusu askerleri Yoşio Yamakava ile Suzuki Nakauçi olabileceğini yazdı ve eski fotoğraflarını yayımladı.

Japon yetkililer ise şimdilik hikâyeye mesafeli. Manila'da bulunan general Akio Egawa, bu kişilerin gerçekten eski asker olup olmadıklarının henüz kesin olmadığını, durumun önümüzdeki günlerde kurulacak temaslardan sonra netleşeceğini açıkladı. Ancak 80'lik ihtiyarların elindeki 2. Dünya Savaşı'ndan kalma silahlar, iddialarını kuvvetlendirdi.

Filipinler'de 40 hayalet asker
Japon medyasında çıkan haberlere göre ikili, yıllardır isyancı Müslüman gruplarla beraber yaşadı ve içlerinden biri bölgedeki bir kadınla evlenip aile kurdu. 20 yıldan beri Müslüman nüfusun ayaklanmalarına sahne olan Mindanao Adası'nda pek çok bölge, Filipinler hükümetinin kontrolü dışında. Japonya ise Pearl Harbour'u bombaladıktan kısa süre sonra, 1941'de Filipinler'i istila edip bir 'kukla hükümet' kurmuştu. Japon güçleri 2. Dünya Savaşı'nın son aylarında sık ormanların olduğu dağlık bölgede ABD askerleriyle çatıştı.

Sankei Şimbun gazetesi, bulunan iki yaşlı adamın yüzde 80'i ölen ya da kaybolan Panter Tümeni'nden olabileceğini yazdı. Filipinler'de benzer koşullarda yaşayan 40 kadar Japon askerinin olduğu yolunda iddialar var.
(Radikal)
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.