Magazin

SARS'la gelen hijyen paranoyası

SARS'la gelen hijyen paranoyası

Akut Solunum Yetmezliği (SARS) salgınının patlak verdiği ve en az 252 can aldığı Çin Halk Cumhuriyeti'nde hijyen seferberliği başlatıldı. Tepeden tırnağa özel kıyafetler içindeki görevliler, birbirlerini bile dezenfekte ediyor.

Bir ihbar üzerine Sicn'ın Chengdu kentindeki lokantayı basan sağlık müfettişleri, lokantanın hijyen standartları konusunda soruşturma başlattı.

New York'taki Rockefeller Üniversitesi AIDS Araştırma Merkezi'nde uzman olan David Ho, Hong Kong'daki meslektaşlarıyla SARS ilacı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. David Ho, "SARS virüsü ile AIDS'e yol açan HIV virüsü arasında birtakım benzerlikler var. SARS virüsünün hücreye sızmasını önleyecek sentetik bir protein üzerinde çalışıyoruz. İlk, sınırlı denemeler olumlu sonuç verdi, ancak daha çok testler yapılması gerekli. SARS'ı dize getirecek bir ilacın ne zaman hazır olacağı konusunda bir tarih veremeyiz" dedi.

Hong Kong'da okullar açıldı
Hong Kong'da SARS nedeniyle altı dersbaşı yaptı. Yaklaşık 250 bin öğrenci maskeleriyle SARS konusundaki uyarıları dinlediler ve kendi ateşlerini ölçtüler.

15 dolara SARS'lı tatil
Hemen her gün yeni ölümler ve yeni hastalarla dehşet saçan SARS'tan ölenlerin sayısı 559'a, hasta sayısı da 7052'ye çıktı. Bu arada Singapur deniz kıyısındaki devlete ait yazlık tesisleri, karantinadaki SARS hastalarına tahsis etti. SARS'lılar günde yaklaşık 15 dolar vererek, karantina sürelerini deniz kıyısında, tatil havasında geçirebilecekler. Singapurlu SARS hastaları, sahile yakın palmiye ağaçları altında dalgaların sesini dinleyerek yürüyüş yapabilecekler.
Yayın tarihi: 13.05.2003
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.