Magazin

SARS'ın sırrı çözülüyor

SARS'ın sırrı çözülüyor

Uzakdoğu'da çıkan ölümcül zatürree SARS'ın virüsü bulundu. Dünya Sağlık Örgütü 14 can alan, yüzlerce kişinin yoğun bakımda olduğu hastalıkla ilgili global uyarıda bulundu.

Alman, Hong Kong ve Singapur'daki bilim adamları Akut Solunum Yetersizliği Sendromu'nun (SARS) ait olduğu virüs familyasını belirlediler. İki hastadan alınan örnekler, kızamık, kabakulak gibi hastalıklara yol açan "paramyxovirus" grubuna işaret etti. Böylece tedaviler doğrulanırken, aşı umudu doğdu.

WHO 10 yıldan bu yana ilk kez bir salgın hakkında dünyayı uyardı ve Asya dışında da hastalığın yayıldığının kesinleştiğini vurguladı. WHO, "Zatürreenin nedeni ve en iyi tedavi konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken. Uçak yolcularıyla bulaşıyor olabilir" dedi. Tayland Hava Yolları özel maskeler, Vietnam'daki bazı havayolları da anti-bakteriyal sprey dağıtıyor. Grip belirtileri olan bazı uçak yolcuları ise geri çevriliyor.

Dünyanın her yerinde
Katil zatürreenin son kurbanlarından biri Hanoi Fransız Hastanesi'ndeki doktor oldu. Fransız doktor, zatürreeden ölmüş Amerikalı iş adamını tedavi etmişti. Salgının bulaştıkları ve kurbanlarının sayısı da hızla artıyor. Çin'in güneyinde geçen kasım ayında ilk ölümcül vakanın ardından Hong Kong ve Vietnam'dan sonra Kanada'dan Slovenya'ya, Almanya'dan Japonya'ya atipik zatürree dehşet saçıyor.
Yayın tarihi: 20.03.2003
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.