Magazin

SARS'a karşı önlemler

SARS'a karşı önlemler

MÜ Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları'ndan Prof.Dr.Volkan Korten, SARS'tan en çok etkilenen ülkelerden gelenlerin, 10 gün içinde ateşle birlikte titreme, öksürük ve diğer zatürree bulgularını göstermeleri halinde hemen tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurmaları uyarısında bulundu.

Prof.Dr.Korten, "Sağlık Bakanlığı´nın biraz daha organize çalışması gerektiğini" belirterek, şöyle dedi: "Sağlık Bakanlığı elemanları uçakları tarıyorlar. Ama bunun bir anlamı yok. ABD´de bu iş şöyle yapılıyor; oradan gelen uçaktaki yolculara bir uyarı kartı dağıtılıyor ve 10 gün içinde bulgular çıktığı zaman hemen tam teşekküllü bir merkeze başvurmaları isteniyor. Bu nedenle eğer o bölgeden geliyorsanız ve 10 gün içinde ateşle birlikte -ateş mutlaka olması gerekiyor- titreme, öksürük ve diğer zatürree bulgularını gösteriyorsanız, tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Bu tür şüpheli vakaların infeksiyon kontrol olanakları bulunan ve yoğun bakım üniteleri gelişmiş olan büyük merkezlere gitmesi gerekir. Çünkü ufak yerlerde bu çok hızlı yayılıyor."

10 GÜNLÜK SÜRE ÇOK ÖNEMLİ
10 günlük sürenin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof.Dr.Korten, "10 günde çıkmazsa çıkmıyor. Kuluçka dönemi aslında ortalama beş gün. Ama en uzun vaka 11 günlük. Onun için şimdi 10 gün kabul ediliyor. 10 günü geçtikten sonra onla alakası yoktur. Başka bir şeydir´´ dedi. Bu süre içinde kişide belirtilerin ortaya çıkması halinde, yakın çevresindekilerin de hemen takmaları, ellerini yıkamaları ve yakın temastan kaçınmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Korten, bu kişilerde de ateş, öksürük ve titreme gibi bulguların görülmesi halinde tam teşekküllü bir hastaneye başvurmaları gerektiğini ifade etti.

ÖNERİLER
Hastalığın ortaya çıktığı Uzakdoğu´ya zorunlu haller dışında gidilmemesi önerisinde bulunan Prof.Dr.Korten, şunları kaydetti: "Seyahat sağlığı merkezimize bu konuda, oraya gitmek isteyenlerden 10 gündür yoğun bir başvuru var. Biz de gitmek zorunda olanlara gerekli bilgileri verip, almaları gereken önlemleri anlatıyoruz. Şu anda hastalığın daha çok damlacık, öksürük, tıksırık ve yakın mesafeden (1.5 metre) geçtiğini biliyoruz. Ama havada dolaşıyor mu bununla ilgili çok net bir bilgi yok. Gitmek zorunda olanlara gidip-dönerken eğer uçakta yanlarında, yakın çevrelerinde aksıran, tıksıran varsa, maske takmalarını öneriyoruz. Bunlar özel, filtreli tüberküloz maskeleri. Yine orada kalabalık ortamlarda bulunulduğunda takmaları gerektiğini söylüyoruz."

SAĞLIK BAKANLIĞI SİTESİNDE GEREKLİ BİLGİLER
Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzman Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, SARS konusunda kara, hava ve limanlarda gerekli önlemlerialdıklarını belirterek, "Şu ana kadar tek bir vakamız yok" dedi. Dr.Gümrükçüoğlu, hastalık duyulmaya başlandığı andan itibaren Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) bu konudaki bilgi, bulgu ve birikimlerine ulaşarak, bunları www.hssgm.gov.tr adresli internet sitelerinde yayınladıklarını söyledi. Sitede hastalıkla ilgili belirtiler, bulgular, dikkat edilecek konular, alınması gereken önlemler ile Türkiye´de bu konuda irtibat kurulacak birimlerin isimlerinin yer aldığını anlatan Dr.Gümrükçüoğlu, "14 kara hudut kapısı, 17 hava hudut kapısı ve 44 limanda birimi olan bir genel müdürlüğüz. Bunların tümüne genelgemizi yayınladık ve gerekli tedbirleri doktorlarımızın almalarını temin ettik´´ diye konuştu. Bunlar içinde özellikle hava giriş kapılarının önemli olduğunu vurgulayan Dr.Gümrükçüoğlu, "bu nedenle büyüteçlerini hastalığın görüldüğü bölgelerden gelen uçaklara çevirdiklerini ve daha titiz davrandıklarını" kaydetti.
Yayın tarihi: 03.04.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.