Magazin

SARS'a karşı günde 30 sigara!

SARS'a karşı günde 30 sigara!

Hong Konglular kendilerini SARS'tan koruyacağına inandıkları için alkole, sigaraya ve Japon sütüne yöneldiler. Günde 30 sigaranın virüsü vücuttan atacağına inanıldığı gibi, damarları alkolle doldurmak öneriliyor.

En güçlü antiseptik olarak da viski gösteriliyor. SARS için öyle komik şeylere başvuruluyor ki, bunların arasında, iyi yapılmış bir saçın SARS virüsünü uzak tutacağına ilişkin söylentiler bile var.

Günde bir milyon şişe Yakult
Sağlığa zararlı maddelerin bir de sağlıklı rakibi var: Yakult. Japonların özel mayalı sütü olan Yakult, Hong Kong ve Doğu Asya'nın diğer bölgelerinde günde bir milyon şişe satılıyor. Raflar dolusu süt toptancılardan gelir gelmez tükeniyor.

Virüsü toksinle "öldürüyorlar"
Hong Kong'da herkes hayatta kalmak için farklı bir yol bulmuş. Lavanta suyu, kolonya, şalgam bunlardan bazıları. Sigarayı savunanlar, çok içince ciğerlere fazla miktarda toksin dolduğunu ve buraya giren virüsün bu toksinlerden öleceğini öne sürüyorlar.

Tas tas taze fasulye çorbası
Kamboçya'da taze fasulyenin SARS hastalığına iyi geldiği söylentilerinin ardından, herkes birbirine tavsiyede bulunmaya başladı ve ülkede fasulye fiyatları aşırı derecede arttı. Kamboçya televizyonunda çalışan bir gazeteci, kayınvalidesinin kendisine de zorla bir kase çorba içirdiğini, "söylentilere inanmadığını, ama bu çorbayı zaten sevdiğini" söyledi.
Yayın tarihi: 09.05.2003
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.