Magazin

SARS hız kesmiyor

SARS hız kesmiyor

Akut solunum yolu yetmezliği'' (SARS), dün Çin'de altı, Hong Kong'da iki ve Kanada'da bir kişinin ölümüne neden oldu. Çin'de SARS'tan ölenlerden birinin Uluslararası Çalışma Örgü'nde (ILO) çalışan bir Finli olduğu kaydedildi.

Batılı ülkeler, öldürücü SARS salgınına karşı art ardına önlem almaya devam ediyor. SARS, Kanada'da önceki gün sekizinci kurbanını da aldı. İngiltere'de de 25 Martta Singapur'dan dönen 25 yaşındaki bir virüs taşıdığı kuşkusuyla tedavi altına alındı. Hong Kong'da dün iki kişinin daha ölümüyle hastalığa kurban gidenlerin sayısının 22'ye çıktığı bildirildi. Yetkililer, Hong Kong'da ayrıca 42 kişiye daha SARS teşhisi konulduğunu, hasta sayısının ise 842'ye yükseldiğini belirttiler.

TURİZM FELÇ OLDU
Dün altı kişinin daha SARS'tan öldüğünü açıklayan Çin Sağlık Bakanlığı da SARS'ın Çin'de şimdiye kadar 52 can aldığını söyledi. Yetkililer, ülke genelinde şu ana kadar 1247 SARS vakasına rastlandığını kaydetti. SARS Tayvan'daki Turizm sektörünü felç etti. Turizm sektörü, son 30 yılın en büyük krizi yaşıyor. Turist sayısında yüzde 80 azalma yaşandığını belirten yetkililer, sektörde çalışan 30 bin kişinin işinin tehlikede olduğu ifade ettiler.

ALITALIA PERSONELİNE VE ELDİVEN
Tüm dünyada paniğe yol açan akut solunum yolu yetmezliği hastalığı (SARS) nedeniyle İtalyan havayolu şirketi Alitalia, personelin maske ve eldivenle çalışması kararı aldı. Alitalia tarafından yapılan açıklamada, SARS hastalığının çıkış noktası olarak gösterilen Uzakdoğu Asya'ya yapılan uçuşlarda görev alan personelin maske ve eldiven takacağı belirtildi. Aynı uygulamayı devlet demiryolları ve şehirlerarası otobüs şirketleri de başlattı.
(AA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.