Magazin

SARS çocuklarda öldürücü değil

SARS çocuklarda öldürücü değil

Çin ve Hong'da başgösteren ve dünyaya hızla yayılan akut solunum yetmezliği sendromunun (SARS) çocuklarda öldürücü etki yapmadığı ortaya çıktı.

Çinli bilimadamları, bugüne kadar salgından ölen çocuk bulunmadığını belirterek, hastalığın çocuklarda nezle etkisi yaptığını bildirdi. Araştırmalara göre SARS'a yakalanan çocuklar yetişkinlerde olduğu gibi aynı belirtileri gösteriyor. Araştırma ekibinin başkanı Profesör Tai Fai Fok çocukların yüksek ateş, solunum yetmezliği, kas ağrıları ve hapşırma belirtileriyle ortaya çıkan hastalığı daha hafif ve grip şeklinde atlattığını söyledi.

HIZLA YAYILIYOR
Bu arada, Hong Kong'da SARS'ın 12 kişinin daha ölümüne neden olduğu ve 15 yeni vaka saptandığı bildirildi. Sağlık yetkilileri, 5'i 12 kişinin ölümüyle SARS yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısının 150'ye, yeni tespit edilen vakalarla hastalığa yakalananların sayısının da 1572'ye yükseldiğini açıkladı. Güney Kore ise, ülkede ilk SARS vakasını resmen doğruladı. Moğolistan da, iki kişide SARS belirtilerine rastlandığını bildirdi. İtalya, Avrupa'da SARS rekortmeni ülke oldu. Şüpheli hasta sayısı 8'e yükseldi. Eczanelerde ağız burun maskesi kalmadı, karaborsaya düştü. Tüm havalimanları ve sınır kapılarında önlemler alınıyor. Uzak Doğu'dan hareket eden uçakların kabinlerinde doktor bulundurulması isteniyor.

HALK AYAKLANDI
Hastalığın en yoğun görüldüğü Çin'de SARS yüzünden alınan sert önlemlere halktan tepki de geliyor. Çin hükümet Tianjin kenti yakınlarından Chagugang kasabasındaki bir okulu karantina merkezi yapmaya karar verdi. Ancak hastalığın kendilerine bulaşmasından korkan 2 bin köylü, okulu basıp, içindekileri yağmalayıp, okulu ateşe verdiler. Böylece Çin'de ilk kez Sars sosyal bir direnişe yol açtı. Çin ayrıca Sars hastalarını tedavi ederken ölen iki sağlık görevlisini 'devrim şehiti' ilan etti. Çin'deki bankalar, atipik zatürree türü olan SARS hastalığına karşı önlemler çerçevesinde banknotları da karantinaya almaya başladı.

YENİ PARA YOLDA
Bankalar, gelen banknotları tekrar dolaşıma sokmadan işlemden geçirmek için ellerinde tutuyor. Uzmanlar, banknotlarla sürekli temas halinde olan kişilere hastalığın bulaşma olasılığının daha yüksek olduğuna ilişkin bir kanıtın bulunmadığına dikkat çektiler. Çin Halk Bankası buna rağmen, hastalığın yayılmasını azaltmak amacıyla piyasaya yeni banknotlar sürmeyi planlıyor.

Banka ayrıca, insanlarla yakın teması azaltmak için mümkün olduğu kadar çok banka kartının kullanılmasını önerdi. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası'nın bir sözcüsü, şüpheli banknotların dezenfekte edildikten sonra dört saat süreyle ultraviole ışınlarına maruz bırakıldığını kaydetti.

TİBET'E GİRİŞ YASAK
Çin hükümeti, ayrıca ülkeye gelen turistlerin, henüz SARS vakasına rastlanmayan Tibet'e girmelerini yasakladı. Yeni Çin Haber Ajansı, Akut Solunum Yetmezliği Sendromu'nun yayılmasını engellemek amacıyla alınan kararla, turistlerin ayrıca, ülkenin orta kesimi ve kırsal bölgelerini ziyaret etmelerinin yasaklandığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), akut solunum yetmezliği sendromu salgınının Toronto, Hong Kong ve Singapur'da en yüksek noktasına ulaştığını, Vietnam'da kontrol altına alındığını, Çin'de ise önlemlere rağmen hastalığın yayılmasının sürdüğünü açıkladı.

BULGARİSTAN'DAN FERAHLATAN HABER
Bulgaristan'da geçen haftabaşında SARS şüphesiyle tedavi altına alınan ve ülkede büyük bir panik yaşanmasına yol açan hasta sağlığına kavuştu. Sofya Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi yetkilileri, ismini hala gizli tuttukları 32 yaşındaki hastanın tedaviye yanıt verdiğini ve kendisinin SARS hastası olmadığını açıkladılar.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 30.04.2003
257
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.