Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

SARS aşısı üç yıl sonra

SARS aşısı üç yıl sonra

SARS denilen gizemli zatürree hastalığından 87 kişi öldü, hastalananların sayısı 2500'ü aştı. Hastalığa karşı etkili bir aşının geliştirilmesinin üç yılı bulabileceği açıklandı.

Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) adı verilen atipik zatürree ya da ''gizemli zatürree'' hastalığından ölenlerin sayısı 87'ye yükselirken, hastalananların sayısı 2500'ü aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları hastalığın kaynağını bulmak için, araştırmacılar ise aşı geliştirmek için kolları sıvadılar. Aşının en az 1 ile 3 yıl arasında üretilebileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü Heyeti, hastalığın ilk görüldüğü yer olan Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde incelemeler yapmaya gitti. Guangdong'un başkenti Guangzhou'da yerel sağlık yetkilileriyle birlikte çalışan WHO uzmanları, hastalardan alınan yüzlerce kan, akciğer sıvısı ve diğer numuneleri inceliyorlar. WHO yetkilisi David Heymann, hastalığın birkaç hafta içinde tanımlanacağını öne sürdü.

KARANTİNA YETKİSİ
Bu arada ABD ve Almanya'da ayrı ayrı araştırmacı grupları SARS aşısı üzerinde çalışmalara başladılar. Amerikalı uzmanlar, hayvanlardan yayılan ''corona'' virüsünden kaynaklandığına inandıkları hastalığa aşı bulunmasının bir yıldan fazla zaman alacağını söylerken Alman meslektaşları bunun üç yılı bulacağını öne sürüyorlar. Çinli uzmanlar ise, ölenlerin çoğunda cinsel yoldan bulaşan ve havada hareket eden nadir ''chlamydia'' virüsü bulduklarını söylüyorlar.

ABD Başkanı George Bush, SARS hastalarının gerektiğinde karantinaya alınmalarına izin veren bir karar yayınladı. Yeni kararla sağlık yetkililerine, bu hastalığa yakalanan Amerikalıları karantinaya alma yetkisi tanındı. Bu arada Çin hükümeti hastalıkla ilgili başlangıçta dünya kamuoyunu doğru bilgilendirmediği ve hastalığın yayılmasına neden olduğu için özür diledi.

Turizme savaştan sonra SARS darbesi
Bir yanda Irak Savaşı, diğer yanda henüz tedavisi olmayan ölümcül SARS hastalığı, Türkiye'nin 2003 yılı turizm planlarına darbe üstüne darbe vurdu. Hem THY'nin hem bölge havayollarının Uzakdoğu seferleri SARS hastalığı nedeniyle yüzde 30 doluluk oranıyla yapılıyor. Dün Kuala Lumphur'dan gelen Malezya Havayolları'nın 300 kişilik Boeing 767 uçağı, İstanbul'a sadece 11 yolcu getirdi. THY'nin 271 kişilik Singapur uçağından ise 78 yolcu indi.
(Hürriyet)
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.