Magazin

Sarmısak kalbi koruyor

Sarmısak kalbi koruyor

Bilim adamları, sarmısağın kalp ameliyatından ya da krizinden sonra, kalpte oluşabilecek yeni hasarlardan koruduğunu tespit ettiler.

BMC Pharmacology dergisinde yayınlanan habere göre, Hintli bilim adamları, sarmısakta bulunan antioksidanların, kandaki serbest radikallerin kalp hücrelerine saldırarak zarar vermesini önlediğini kaydettiler.

Kalp krizinden veya ameliyatından sonra kalp kasına kan akışının tekrar sağlanması gerektiğini belirten bilim adamları, kandaki serbest radikaller nedeniyle bu kan akışının aynı zamanda kalbe zarar verebileceğini de söylediler.

Yeni Delhi Tıp Enstitüsü`nde görevli Sanjay Kumar, fareler üzerinde yapılan deneylerde, serbest radikallerin verebileceği zararınsarmısak sayesinde belirgin bir şekilde azaldığını söyledi.

Bilim adamları, deney sonucunda, farelerin kanındaki serbest radikallerin azaldığını belirterek, sarmısak yedirilen farelerin kalplerinde daha az hasar meydana geldiğini tespit ettiklerini kaydettiler.

Bilim adamları, insanlar üzerinde deneylerin bir an önce başlatılmasını önerdiler. Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Vücudumuzda ve sebzelerde bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı etki göstererek bunların zarar vermesini önler.
Yayın tarihi: 11.09.2002
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.