Magazin

Sarışınlar daha mutlu oluyor

Sarışınlar daha mutlu oluyor

Sarışınların diğer kadınlardan daha çok eğlendiği lafı doğru fakat erkekler eş olarak esmer kadınları tercih ediyor. Çöpçatanlık sitesi Match.com'a göre sarışın kadınlar, erkeklerden diğerlerine göre daha çok ilgi görüyor.

Sitede, mayıs ayında sarışın kadınlar ortalama 14 e-posta alırken, kızıl saçlılar 11 ve esmerler 9 e-postada kalmış. Korkmayın ve hemen saç boyasına sarılmayın! Sarışınların daha çok ilgi gördüğü doğru fakat erkekler evlenmek için daha koyu renkli saçlı kadınları seçiyor. Bu durum, geçen yıl yapılan ve katılımcıların % 55'inin sarışınların daha çok eğlendiği genel yargısına vardığı anketi de doğruluyor. Match.com'un yaptığı araştırmaya göre, saç renginin zekayla hiç bir ilgisi yok; açık renk saçlı kadınlar üniversitede diğer kadınlara göre daha yüksek notlarla mezun oluyor. Ayrıca zeka gerektiren işlerde çalışmaları olasılığı daha yüksek. "Aptal sarışın" kavramı artık tarihe gömülüyor.

HİLLARY CLİNTON SAÇLARINI SİYAHA MI BOYATSIN?
Sarı saçla ilgili bu görüşler saç renginin kadınların siyasete atılması için bir engel olup olmayacağı sorusunu doğurdu. Saç bakımı firması Clariol'un bir araştırmasına göre kadınların % 76'sı ve erkeklerin % 74'ü seçilecek ilk Amerikan başkanının esmer olacağını düşünüyor. Saç tarihçisi Joanna Pitman, yeni kitabı "Sarışınlar Üzerine"de kızıl saçlı Kraliçe I. Elizabet ve simsiyah saçlarıyla ünlü Kleopatra'nın aslında doğuştan sarışın olduğunu ileri sürüyor. Eğer Hillary Clinton sarışın kalmayı tercih ederse, Margaret Tatcher gibi saç renginin siyasi gücünü azaltmasına izin vermeyen bir sarışından ilham alabilir.

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DE ÖNEMLİ
Clariol'ün 1000 müşteriye yaptığı bir ankete göre de, iş görüşmelerinde saç rengi önemli rol oynuyor. Ankette, bir patronun sadece saçına bakarak bir kadını işe alması gerekirse ilk tercihinin esmerler, son tercihinin ise kızıl saçlılar olacağı sonucuna varıldı.

MM İLE BAŞLAYAN EFSANE
Tarih boyunca sarışınlar hep popüler oldu. 1953'te Marilyn Monroe'nun ilk Playboy dergisinin kapağında yer alması üzerine 50 yıl boyunca sarı saç mankenler arasında moda oldu. Ve ölümünden sonra, People dergisi Marilyn Monroe'yu Yüzyılın En Seksi Kadını seçti. 1959'da ise, ilk Barbie bebek New York Oyuncak Fuarı'nda piyasaya sürüldü.

"SARIŞIN HIRSI"
Sarışın Barbie'ler hala kız çocukların vazgeçilmez tutkusu. 1981'de uzun bir bekarlık döneminden sonra Prens Charles Leydi Diana Spencer'la evlendi. Daha ilk günlerde bile sarayda evliliklerinin kötü kaderiyle ilgili dedikodular dolaşmaya başladı ve Leydi Diana ölümünden sonra bile çok konuşuldu. 1983'de Madonna ilk albümü "Madonna"yı çıkardı ve daha sonraları saç rengini değiştirse de hala "sarışın hırsına" sahip.

EN ÇOK SATANLAR ARASINDA BİR SARIŞIN
Günümüzün tanıdık simalarından Hillary Clinton Rodham de 2001'de New York'tan senatör seçilerek kamu görevine getirilen ilk "first lady" oldu. Clinton, daha sonra da eşinin siyah saçlı bir stajyerle evlilik dışı ilişkilerini anlatan kitabıyla en çok satanlar listesine girdi.
Yayın tarihi: 02.07.2003
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.