Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sarışınlar artık 'aptal' değil

Sarışınlar artık 'aptal' değil

Sarışınlık, aptallıkla birlikte anıldığı yılları geride bırakarak, artık iktidara ulaşma aracı olarak öne çıkıyor.

Afrodit`ten Madonna`ya ünlü sarışınlarla ilgili çalışmalarını Mart`ta bir kitap ve sergiyle kamuoyuna sunacak olan İngiliz sanat tarihçisi Joanna Pitman, aptal sarışın esprisinin artık geride kaldığını, sarışınların daha çok ciddiye alındığını söyledi.

Pitman, 1980`li yılların başında "Demir Leydi" lakaplı eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher`ın, iktidarla birlikte "gittikçe daha sarışın ve daha güçlü" olduğuna dikkat çekti.

Prenses Diana`nın da sarışın bir çocukken sonraları daha koyu renkli saçlarıyla utangaç yapılı olduğunu, evlendiğinde çekingen halini sürdürdüğünü söyleyen Pitman, trafik kazasında ölen Diana`nın boşandıktan sonra saç renginin açıldığını, "daha da sarışınlaşmaya başladığını" belirtti.

Bunu, Diana`nın daha alımlı ve daha dikkat çekici görünmek istemesine bağlayan Pitman, Prenses`in saç renginin açılmasını "iktidarın ifadesi" olarak nitelendirdi.

Mart ayında Londra`daki Ulusal Portre Galerisi`nde 20 İngiliz sarışınını sergileyecek olan Pitman, 1950`li yıllarda sarışının mesajının tamamen cinsellikle ilgili olduğunu, daha sonra feminizmin yükselişi ve kadının kendi ayakları üzerinde duruşuyla durumun değiştiğini söyledi.

Pitman, Madonna konusunda da, pop yıldızının sarışın olduğu dönemlerde albümlerinin daha fazla sattığını belirtti.
(AA)
Yayın tarihi: 16.12.2002
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.