Magazin

'Sarışın' soul

'Sarışın' soul

Beyaz, sarışın ve İngiliz. Devon doğumlu. Üstelik henüz 17 yaşında: Joss Stone.

Ne siyah ne de Memphis, Philly ve Motown gibi adı soul müzikle anılan bir yerden. Aksine, beyaz, sarışın ve İngiliz. Devon doğumlu. Üstelik henüz 17 yaşında. "Siyah tenli olmadığımı gören Amerikalılar soul müzik yapmamı yadırgamışlardı. Onlara gülüp geçtim. Yanıldılar" diyor Joss Stone. Bu güzellikle pekâlâ 'Yeni bir pop yıldızı doğuyor' ambalajıyla müzik dünyasına 'sürülebilirdi'. Ancak neyse ki şansı yaver gitmiş ve "Her zaman hayatımın bir parçasıydı" dediği soul müziği icra etmesine fırsat tanınmış.

Stone müzik dünyasında siftahını geçen yıl 'The Soul Sessions' adını taşıyan albümle yapmıştı. Yeni parçalar yerine 1970'li yılların bir dizi unutulmuş soul parçasını, tozlu sandıklarından çıkartıp o 'yaşından büyük sesiyle' yorumladığı albümüyle ünü, aldı başını gitti. En büyük hayranları arasında Tom Cruise'un da yer aldığı Stone bir yıl aradan sonra 'Mind Body & Soul' adını taşıyan yeni albümüyle dinleyicisinin karşısında. Bu defa albümü eski değil, '0' kilometre şarkılardan mürekkep ve yeni albümünde Stone'un arkasında prodüktör olarak 'The Soul Sessions'taki ekibin aynı var: Betty Wright ve Mike Mangini.

Sesine dikkat!
Çoğunda Joss Stone'un da imzası olan şarkılardan ilk single Destiny Child's'vari 'You Had Me', 'Mind Body&Soul'un 'çıtır çerez'lerinden. Sakın o parçaya aldanıp albümü es geçmeyin deriz. Albümün açılışını yapan 'Right To Be Wrong', 'Spoiled', reggae esintileri taşıyan 'Less Is More' ve Stone'un sözlerini Beth Gibbons ile birlikte yazdığı 'Killing Time', Joss Stone'un 'tek atımlık tabanca' olmadığının bariz kanıtları. Bu arada, doktorlar Joss Stone'a biraz ara vermesi gerektiğini, bu kadar yoğun tempoyla çalışmaya devam ederse en büyük hazinesi sesinden olacağını söylemişler. Aman Joss, dikkat!
Mind Body&Soul/Joss Stone/EMI
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.11.2004
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.