Magazin

Sarıkız asil bir tür

Sarıkız asil bir tür

'Sarıkız'ı sıradan bir inek sanmayın. DNA analizleri dayanıklılığıyla ünlü türün Mezopotamya'nın eski ve saf sığır ırklarından olduğunu gösterdi.

Türkiye yerli sığır ırklarının genetik karakterini belirlemek amacıyla yapılan çalışmalarda, 'Anadolu sarı sığırı' diye isimlendirilmesi gereken yeni bir ırkın varlığı ortaya çıkarıldı. Dayanıklılığıyla dikkat çeken sığır türünün Mezopotamya'nın en eski ırklarından olduğu kaydedildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üoyesi Prof. Dr. Numan Özcan'ın danışmanlığında yürütülen 'Türkiye Yerli Sığır Irklarının Genetik Karakterizasyonu' isimli doktora projesi kapsamında, Zootekni Bölümü Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği laboratuvarlarında gerçekleştirilen DNA çalışmalarıyla Türkiye'deki ırklar incelendi. Prof. Dr. Özcan, yazılı açıklamasında çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Birkaç köyde kaldı
Araştırmada Adana Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde korumaya alınan Kilis yöresinde yetiştirilen Anadolu kırmızı sığır ırkının tespit edildiğini hatırlatan Özcan, şöyle devam etti: "Anadolu sarı sığırı' diye isimlendirilmesi gereken yeni bir sığır ırkının da varlığı keşfedildi. Şanlıurfa-Siverek bölgesinde, Karacadağ dolaylarında birkaç köyde sınırlı sayıda yetiştirilen Anadolu sarı sığırı, bölge koşullarına yüksek adaptasyon yeteneği, kötü beslenme ve bakım koşullarına toleransı, iç ve dış parazitlere karşı dayanıklılık gibi özellikleriyle dikkati çekmektedir.

Mezopotamya'nın muhtemelen en eski ırklarından biri olan sığırın günümüze kadar herhangi bir genetik koruma programına alınmadan özgünlüğünü koruyabilen ender bir ırk olduğu da görülmektedir. Bugün halk elinde sınırlı sayıda yetiştirilen altın renkli bu antik sığırın bir an evvel genetik koruma programlarına dahil edilmesi, gelecekteki genetik-ıslah çalışmaları için büyük önem taşımaktadır."

Yayın tarihi: 10.03.2005
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.