Magazin

Sarhoşlar jet-skiye binemeyecek

Sarhoşlar jet-skiye binemeyecek

Antalya'da sahillerde kazaların önlenmesi için 18 yaşından küçüklerin ve alköllülerin jet-ski'ye binmelerine yasak getirildi. Antalya Vali Yardımcısı Hüsnü Akdeşir başkanlığında toplanan İl Merkez Sportif Turizm Kurulu, su sporlarının yapıldığı plaj ve kıyılarda uygulanması için bir dizi kararlar aldı.

En önemli karar, her yıl bir çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan jet-ski için verildi. Bundan sonra, denizde jet-ski ile tur atmak isteyenlerin öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve içkili olmamaları gerekiyor. Olası bir kaza anında hangi aracın kaza yaptığının belirlenmesi veya şikayet amaçlı başvuruların kolaylaştırılması için denizdeki motorlu araçların her birinin üzerinde firmasının belirleyeceği isim ve numaralar da bulundurulacak.

Jet-ski ve deniz bisikletine binmek isteyenlere işletmeler tarafından değişik dillerde hazırlanan formlar verilecek. Müşteriler ise yüzme alanına 100 metre yaklaşmayacağını, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek tutum ile davranışlarda bulunmayacağını belirten formları imzalayarak bu araçlara binebilecek. Formları imzalamayanlar, bu sporu yapmaktan mahrum kalacak. Su sporları faaliyetini sürdüren işletmeler ise jet-ski ve diğer su sporları araçlarına binecek müşterilerini kıyıdan 200 metre uzaktaki mesafeye kurulan platforma götürerek bu araçlara bindirebilecek.

(DHA)
Yayın tarihi: 02.08.2002
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.