Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şarapçılar toplandı

Şarapçılar toplandı

Türkiye 5. Bağcılık ve Şarapçılık Sempozyumu, Nevşehir'in Nar Beldesi'nde başladı. Sempozyumda konuşan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yetkin Güngör, Türkiye'nin son yıllarda bağcılık ve şarapçılık alanındaki çalışmalarla, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu söyledi.

Güngör, "Kalecik Karası şarabı başta olmak üzere Türk şarapları, dünya markası haline geldi" dedi. Çağdaş bağcılığın kurucusu olarak bilinen Prof. Dr. Mustafa Nail Orman'ın 100. yılı anısına, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından düzenlenen Türkiye 5nci Bağcılık ve arapçılık Sempozyumu Nevşehir'in Nar Beldesindeki Tower Otel'de başladı.

Sempozyumun açılışında konuşan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Güngör, bağcılık alanında ciddi atılımlar içerisinde olduklarını söyledi.

Güngör, fakülteye ait uygulama alanında Kalecik Karası'nın artık bir dünya markası ürünü haline geldiğine dikkati çekerek, "Son yıllarda bağcılık ve şarapçılık alanında ortaya konulan çalışmalarla, Türkiye, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldi. Çağın gerektirdiği tarza uygun bir yapılanmanın, bağ ve şarap alanında geliştirilmesiyle Türkiye'nin elde ettiği kazanımların daha üst düzeylere çıkacağına inanıyorum" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarım Arıştırmaları Genel Müdürü Selahattin Mermer de, Türkiye'nin bağ-bahçe yetiştiriciliği için çok uygun bir iklim kuşağı üzerinde bulunduğunu belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak üretim ve yayım hizmetlerinin yanında bağcılık ve şarapçılık endüstrisinin iyileştirilmesi için yılda ortalama 40 dolayında araştırma projesinin yütürüldüğünü belirten Mermer, bunlardan elde edilen sonuçların üreticilere ve diğer ilgililere anlatıldığını söyledi.

9 Ekim'e kadar devam edecek Türkiye 5. Bağcılık ve Şarapçılık Sempozyumunda 80 bilimsel bildiri ve poster sunulacak. Sempozyuma çeşitli üniversitelerden 150 bilimadamı katılıyor.
(DHA)
Yayın tarihi: 05.10.2002
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.