Magazin

Şapkasız dışarı çıkmayın

Şapkasız dışarı çıkmayın

Soğuk havalarda şapka, bere ya da atkı takmadan sokağa çıkılmasının, ciddi hastalıklara yakalanma riskini artıracağı, özellikle soğuktan korunmayan çocukların menenjit gibi tehlikeli hastalıklarla karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Servisi`nde görevli Dr. Ökkeş Emlik yaptığı açıklamada, oldukça soğuk geçen kış aylarında vatandaşların, hastalıklardan korunmak için düzenli beslenmenin yanı sıra dikkatli giyinmesi gerektiğini söyledi.

Son günlerde soğuktan kaynaklanan hastalıkların ve enfeksiyonların arttığını belirten Emlik, sokağa çıkarken şapka, bere ve atkı takarak çok sayıda hastalığın önüne geçebilmenin mümkün olabileceğini kaydetti. Soğuklarda en çok yüzdeki sinirlerin ve damarların etkilendiğini, önlem alınmaması durumunda yüz felci geçirme riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Emlik, şu bilgileri verdi:

"Soğuktan korunmadan sokağa çıkılması ciddi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Boğaz ve bademcik iltihapları ile şiddetli sinüzit ağrıları ortaya çıkar. Bunların yanı sıra aşırı soğuktan etkilenen kulakta, ileride duyma bozukluğuna sebep olabilecek iltihaplar oluşur."

Özellikle soğuk havada uzun süre kalan çocukların, korunmaması durumunda vücutta kalıcı sorunlar bırakan menenjit hastalığı ile karşıkarşıya kalabileceğini belirten Emlik, "Çocuklar büyüklere göre daha hassas oldukları için soğuklarda solunum sıkıntısı da çekebilir. Bu nedenle anne ve babalar, çocuklarının baş, kulak ve yüzünü soğuktan koruyacak şekilde giyinmesine özen göstermelidir" dedi.

Emlik, ayrıca C vitamini içeren ve vücudun savunma sistemini güçlendirici besinlerin bolca tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 25.12.2002
235
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.