Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Saniyede 3 bin 400 fincan kahve içiliyor

Saniyede 3 bin 400 fincan kahve içiliyor

Kahvenin kanserle savaşan antioksidan açısından en az sebze-meyveler kadar zengin olduğu ortaya çıkınca Daily Mirror gazetesi kahveyle ilgili enteresan bilgileri derledi.

Papa yasaklayacağına kutsadı
Hıristiyanlar kahvenin şeytanın içeceği olduğuna inanıyordu. Ama Papa Vincent III, yasaklamadan önce kahveyi tattı ve "Düşmanlarımız içerken biz bu lezzetten mahrum kalamayız" deyip kutsadı.

Petrolden sonra ilk sırada
Petrolden sonra en çok ticareti yapılan ürün. Her yıl 6 milyon ton kahve el değiştiriyor. Kahve endüstrisi 25 milyon kişi istihdam ediyor.

Selülit kreminde kullanılıyor
Anti selülit kremlerinde en çok kullanılan malzeme. Kahvenin yağların parçalanmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ekvator'da üretiliyor
Kahve üretilen 53 ülke de Ekvator çizgisinin üzerinde. Dünyadaki kahvenin üçte biri Brezilya'da üretiliyor. Ülkenin yıllık üretimi 2 milyon tonu geçiyor.

Milyonlarca kişi içiyor
Günün herhangi bir saniyesinde dünyada toplam 3 bin 400 fincan kahve içiliyor. Yalnızca Amerikalılar günde 400 milyon fincan içiyor.

Keçi çobanı leşfetti
Efsaneye göre kahveyi Etiyopyalı bir çoban keşfetti. Keçilerinin belli bir ağacın çekirdeklerini yedikten sonra daha hareketli olduğunu gören çoban da çekirdekleri denedi ve kahveyi buldu.
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.