Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sanatçılar yaptı zabıtalar topladı

Sanatçılar yaptı zabıtalar topladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 'Kültürel Miras ve Çağdaş Sanat 1 Projesi', sanatçılarla vatandaşları birbirine düşürdü.

Dördü yabancı toplam 8 sanatçının desteklediği, kentin çeşitli tarihi mekanlarında yapılan sanatsal çalışmalar, görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle vatandaşlar tarafından şikayet edilince belediye zabıta ekipleri tarafından toplatıldı. İsveçli sanatçı Gustav Hellberg, Saat Kulesine astığı afişin apar- topar indirilmesine kızıp ülkesine döndü.

Kümbet, Kesik Minare, Saat Kulesi, Kaleiçi Sokakları, Taş Ev, Hıdırlık Kulesi ve Hadrianus Kapısı gibi tarihi dokularının uluslararası sanatçıların da katılımıyla tanıtılmasını amaçlayan proje skandala dönüştü. 18 Ekim tarihinde başlayan proje çalışmaları amacına ulaşamadan zabıta engeline takıldı. Sanatçıların tarihi mekanlara astıkları çalışmaları yoğun şikayet nedeniyle birer birer toplatılarak Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi bahçesine konuldu. İsveçli sanatçı Gustav Hellbergin Saat Kulesine astığı 12 metrekarelik "Bu afiş özel mülktür" yazılı afiş bir gün sonra zabıta ekiplerince indirildi.

Sanatına yapılan saygısızlığı hazmedemediğini söyleyen Hellberg ülkesine döndü.
Binlerce yıldır değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Hadriyanus Kapısına sanatçı Ilgaz Özgen Topçuoğlunun astığı temsili ayakkabılar da civar esnafının şikayeti üzerine zabıta tarafından kaldırıldı. Projenin mimarlarından Tamer Serbay, diğer sanatçılarla birlikte büyük bir şok yaşadığını söyledi. Serbay, "Amacımız tarihsel dokuları sanatsal mekana dönüştürerek belleklerdeki kalıcılığını arttırmaktı. Bunun için başta Valilik olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflardan gerekli izinleri almamıza rağmen Saat Kulesindeki, Kırkmerdivenlerdeki ve Hadrianus Kapısındaki sanatçıların eserleri asıldıktan bir gün sonra toplatılmış. Başımıza gelmedik kalmadı, ama yılmadan sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Eserlerin vatandaşların tepkisini ve şikayetlerini değerlendiren zabıta ekiplerince kaldırıldığını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Müfit Kayacan, "Cengaverce toplanan eserlerin ne amaçla yapıldığı öğrenilseydi, bütün bunlar olmazdı. Sanatçıların bu olayı yaşamaları son derece üzücü" dedi.

Antalyalı vatandaşların Belediyeye ulaşan bazı şikayetleri ve yorumları ise şöyle :
"
 • Bu tarihi mekanlara saygısızlıktır.
 • Tarihi eserlerin satışına nasıl izin verirsiniz?
 • Tarihi surlara nasıl ayakkabı asılmasına izin verirsiniz?
 • Ayakkabılar beyaz ve ters tarafa bakıyor. Bu eşini protesto anlamına gelir ya da sevgilisiyle olan sorunu ifade ediyor.

  Hadrianus Kapısında yaşayan bir evsizin ise "Ne ayakkabıymış be? Ben yıllardır buradayım, kimse benimle bu kadar ilgilenmedi. İndirin o ayakkabıları ben kendimi asacam" dediği belirtildi.
 • 364
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.