Magazin

Sanat eserlerinin 5'te biri sahte

Sanat eserlerinin 5'te biri sahte

Hollanda'da sanat piyasasında dönen usulsüzlükleri ele alan bir kitap yazan 2 gazeteci, satılan sanat eserlerinin yüzde 20'sinin sahte olduğunu öne sürdü.

Uzmanlık alanı sanat çalışmaları ve açık artırmalar olan gazeteciler Sander Kooistra ve Ard Huibers tarafından yazılan kitapta, açık artırmalarda yılda 50 bin civarında sanat eserinin satıldığı ve bunların yaklaşık 10 bininin kısmen ya da tamamen sahte olduğu görüşü savunuldu.

"Sahte Sanat" adıyla yayımlanan kitapta, sahtesi yapılan eserler "çok iyi çalışan ikinci el otomobile" benzetiliyor. Alıcılar, bilmeyerek sahte eserlere her yıl milyonlarca euro ödüyor.

Uzman olan anlıyor, olmayan alıyor
Picasso, Miro, Dali ve Chagall gibi ressamların çalışmaları asitle yıkama ya da taş baskı yöntemiyle kalıbı hazırlanıyor ve daha sonra da fotokopi veya tekrar baskıyla aslına çok yakın bir şekilde sahtesi yapılıyor. Başarılı bir imza kopyasıyla tamamlanan bu sahte çalışmaları daha çok genç ve uzman olmayan sanatseverler satın alıyor.
Yayın tarihi: 30.10.2003
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.