Magazin

Sanal seks, cinsel sorunlara yol açıyor

Sanal seks, cinsel sorunlara yol açıyor

İnternette chat yoluyla tanışıp ilişkiyi sanal sekse dönüştüren kişilerde ciddi cinsel sorunlar ortaya çıkıyor.

İnternette www.psikoturk.net web sayfasının koordinatörü Dr. Mustafa Güveli, sanal alemin, fantastik dünyanın en geniş ortamı olduğunu belirterek, normal yaşamda yapılamayan, bilinçaltında gizli cinsel duyguların, bu ortamda otokontrol ve çevre faktörü de olmadığı için rahatlıkla ortaya döküldüğünü belirtti.

Dr. Güveli, internet kullanımının artmasıyla birlikte "sanal seks"in de gündeme geldiğini, son yıllarda bundan kaynaklanan cinsel sorunlarla başvuran hasta sayısında artış gözlendiğini söyledi.

Cinsel isteksizlik, ve partneriyle uyum sorunu yaşayan hastalar arasında kadınların da bulunduğuna dikkati çeken Dr. Güveli, şöyle konuştu:

"Kadınlar internette yaşadıkları sanal seksle ilgili ciddi suçluluk duygusuyla başvuruyor. Bir diğer sorunları ise sınırsızlığın yaşandığı sanal ortamdan gerçek hayata dönünce, partnerle uyum sağlanamamasının yarattığı depresif sorunlar. Erkek hastalarda ise cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık sorunu sık görülüyor."

İnternet ortamında başlayan ilişkinin gerçek yaşama taşındığı durumların da olduğunu belirten Dr. Güveli, özellikle eşlerin chat kayıtlarının yakalanması halinde, olayın boşanmayla sonuçlanabildiğini söyledi.

Dr. Güveli, günümüzde internet kullanımının artık tüm alanlarda arttığını ifade ederek, "Bir uzman olarak söyleyebileceğim tek şey, kişilerin gerçek yaşamda yapamadıkları hiçbir şeyi sanal ortamda yapmaya çalışmamaları. Çünkü bu olumsuzluk, dönüp yine aynı kişinin gerçek yaşamında istenmeyen etki yapıyor" diye konuştu.

Teknolojinin iletişim kurmada önemli bir alternatif olarak sunduğu internet sayesinde, yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan bir kişiye anında ulaşılabildiğinin altını çizen Dr.Güveli, şunları söyledi:

"Bu iletişimde sevinçler, üzüntüler ve hatta projeler paylaşılabiliyor. Ancak bu iletişim bir süre sonra karşıdaki cinsi farklı algılamaya neden oluyor. Masum bir iletişim gibi görülen bu ilişki, işin içine cinsellik boyutu girince, psikolojik ve sosyal sorunlar da başlıyor. Bu nedenle internetteki bu iletişimin normal sınırlar içinde kalması gerekiyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 30.09.2002
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.