Magazin

Sanal para gerçek cüzdana girebilecek!

Sanal para gerçek cüzdana girebilecek!

İnternet oyununda kazanılan paraların gerçek dünyada kullanılabileceği bir çeşit banka kartı piyasaya sürüldü.

Kullanıcıların sanal oyunda kazandıklarını gerçekten kullanabileceği bir kart piyasada! Banka kartlarının bir benzeri olan kartı, gerçek dünyadaki nakit ekonomisine dayalı online oyun 'Entropia Projesi'nin yaratıcıları hazırladı. Bu oyunun benzerlerinden farkı, gerçek para yatırılması. Oyuna giriş ücretsiz ama tıpkı gerçek dünyadaki gibi ihtiyaç duyulan şeyler parayla alınabiliyor. Sistem, oyuncuların yatırdığı gerçek parayı PED'e (Project Entropia Doları), sonra da PED'i gerçek paraya çevirmesiyle işliyor. 10 PED, 1 ABD Doları'na eşit.

Yeni nakit kartı sayesinde, insanlar oyunda kazandığı sanal parayı dünyanın herhangi bir yerindeki ATM'den nakite dönüştürüp normal bir banka hesabındaki gibi işlem yapabilecek.
Oyun, birçok insan için kazanç kaynağı. Geçen yıl 165 milyon doların döndüğü oyunun bu rakamı 2006'da en az ikiye katlaması bekleniyor. Geçen yıl bir sanal uzay tatil yeri, Jön Jacobs adlı kullanıcı tarafından 100 bin dolara satın alınmıştı. Jacobs şimdi bu mekânı, eğlence endüstrisinin oyunculara gerçek video ve müzik satacağı bir yer olarak tasarlıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.05.2006
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.