Magazin

Sanal ortamda 'mezar' ziyareti

Sanal ortamda 'mezar' ziyareti

Giresun merkeze bağlı Sarvan Köyü'nü ve mezarlığını gurbette bulunan köylüler, İnternet sitesi aracılığıyla sanal olarak ziyaret edebiliyorlar.

Siteyi hazırlayan Hüseyin Türkfiliz, köylerinin tanımı amacıyla kurularak "www.sarvan.net" adresinde hizmet veren sitede yer alan sanal mezar ziyaretlerinin, gurbette bulunan köylüler tarafından oldukça ilgi gördüğünü belirtti.

Köydeki herşey İnternet'te
Sitenin yurtdışında ve diğer illerde yaşayan köylüleri bir araya getirdiğini ifade eden Türkfiliz, "Sitede, köyle ilgili yaşantılardan kesitler, köyün çeşitli bölümlerinin, köyde yaşamış olan kişilerin, Giresun'un ve yaylaların fotoğrafları bulunuyor. Ancak sitenin en çok ilgi çeken bölümü sanal mezar ziyareti" dedi.

Ismarlama dua
Köyün sekiz mezarlığının listesini siteye yüklediklerini, siteye girenlerin ne kadar uzakta olursa olsun köyün imamına ve hafızına dua okutarak yakınlarına karşı dini görevlerini yerine getirebildiğini kaydeden Türkfiliz, şunları söyledi:

475 mezarın fotoğrafı
"Sitede, 475 mezarın isimleri bulunuyor. Bu mezarlardan istenilen mezar ziyaret edilerek, sitede bulunan hafızlardan dua okutulabiliyor. Özellikle yurtdışındaki köylülerimizden çok güzel tepkiler aldık. Hazırladığımız bu bölümden dolayı bizlere teşekkür ettiler. Bazı nedenlerden dolayı köye gelerek mezar ziyareti yapamayanlar, sitedeki bu bölüm sayesinde dini görevlerini yerine getirmenin mutluluğu içindeler."

Ramazan ayında artış
Türkfiliz, Ramazan ayında sanal mezar ziyaretleri yüzde 20 oranında arttığını belirterek, "Ramazan Bayramı'nda bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz. Sanal mezar ziyareti Türkiye'de ilk olarak Burdur'un bir köyünde yapıldı. Bunu daha sonra biz uygulamaya başladık. Ancak sitemizdeki sanal mezar ziyareti diğerine göre daha içerikli. Ayrıca siteyi ziyaret edenler kendileri için nazar duası da okutabiliyorlar" diye konuştu.

Günde 100 kişi tıklıyor
Yaklaşık iki yıldır test yayını yapan sitenin, Ekim ayında faaliyete geçtiğini ifade eden Türkfiliz, büyük bölümü sanal mezar ziyareti olmak üzere siteyi günde 100 kişinin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 05.11.2004
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.