Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Samurayları yeniden keşfediyoruz

Samurayları yeniden keşfediyoruz

Samuraylar Tom Cruise'lu "Son Samuray" filmi ile tekrar karşımıza çıkacak. Sinema dünyası Japonya'nın kılıç ve savaş ustalarını unutmuyor.

Japon tarihinde 1185-1867 yılları arasında hatırı sayılır bir rol oynayan samuraylar sinemayı beslemeye devam ediyorlar. En yeni samuray filmi, Türkiye'de 6 Şubat'ta gösterime girecek olan ve başrolünü Tom Cruise'un oynadığı "The Last Samurai / Son Samuray". Zamanında onuru ve ülkesi uğruna savaşlara katılan Cruise için, dünyanın da değişmesiyle fedakarlık, cesaret, onur, savaş gibi kavramlar artık çok uzakta görünüyor. Bu arada imparatorluğu için mücadele eden savaşçıların son lideri Katsumo da durumdan mustarip ama savaşmadan hiçbir şeyi kabullenmeye razı değil. İkisinin yolları kesiştiğinde Tom Cruise'un samuray olma yolunda nasıl ilerlediğini görüyoruz.

Perdenin son dönem kılıç ustaları
Samuray dediğimizde aklımıza gelen filmlerden biri de "Crying Freeman / Samurayın Gözyaşları". Her yeri dövmelerle kaplı Mark Dacascos işlediği cinayetlerden sonra pişmanlık gözyaşları döken bir samuray. Ve bu filmde bir yandan aşk yaşarken bir yandan da Yakuza'ya karşı savaşıyor.

Son dönem filmlerinden "Zatoichi"de ise Amerikalıların ve Avrupalıların adını ezberleyebildiği birkaç Japondan biri, Takeshi Kitano, hayatını kumarla kazanan biri gibi görünen ama aslında efsanevi bir kılıç ustası olan kör Zatoichi'yi canlandırıyor. Filmin senaristi de yönetmeni de kendisi.

Ülkemizde yeni gösterime giren "Kill Bill Volume 1"de de Uma Thurman, ünlü Hattori Hanzo kılıcı için gerçek yaşamda kendisini eğiten Sonny Chiba'ya gidiyor. Kılıç hazırlanırken de ikinci filmde göreceğimiz gibi eğitim alıyor. Tarantino'nun samuray filmlerinden özenerek çektiği sahnelerde kılıcını ustalıkla kullanan Thurman, karşısına çıkanı doğruyor.

En bildik samuray filmi ise ünlü yönetmen Akira Kurosawa'nın "Seven Samurai / Yedi Samuray"ı. 1954 yılı yapımı filmde başrolde Takashi Shimura ve perdenin ünlü samuraylarından Toshiro Mifune var. Yedi işsiz samurayın haydutların tehdidi altındaki kasaba halkı tarafından parayla tutulmasını anlatan film bir klasik. Sonrasında benzerleri çekilen filmin en önemli uyarlaması Western tarzında olan "Magnificent Seven / Muhteşem Yedili". 1960 yılı yapımı bu film, kasabayı koruyan silahşörleri canlandıran Yul Brynner, Steve McQueen, James Coburn ve Charles Bronson'ın yıldızlaşmalarını sağlamıştı.

Shogun'u unutmak mümkün değil
2002 yılı yapımı "The Twilight Samurai" ise farklı bir samuray filmi. Son dönemlerinde yoksul düşen, bile bulamayan kılıç ustalarını anlatıyor. Yoci Yamada'nın filminde kahraman, karısının cenazesini kaldırmak için kılıcını satıyor.

Ülkemizde yaşayanlar için tüm bunlardan çok daha ünlü bir yapım var ki, o da "Shogun". Richard Chamberlain'in başrolde olduğu ve televizyonlarımızda 1980'li senelerde yayınlanan dizide Chamberlain, John Blackthorne isimli İngiliz gemi kaptanını canlandırıyor. Blackthorne kendini Japonların en güçlü iki adamının savaşının ortasında bulunca tabii ki kılıç kuşanmayı, kullanmayı öğreniyor.

Samurayları tanıyalım
Samuray, kimono üzerine dökümlü etek benzeri bir pantolon ve kısa, bol bir gömlek giyer. Biri uzun, biri kısa iki kılıç belinde sallanır. Kafasının tepesi kazınır, iki yanda ve arkada kalan saçlarla gösterişli bir topuz yapılır. Samuray düzinelerce düşmanını kılıçtan geçiren bir kılıç ustasıdır.

Savaş hatırası kelleler
Samuraylar savaş hatırası olarak düşmanlarının kellelerini kesip saklarlardı. Sonra bu kelleleri generale savaş hatırası olarak sunarlar ve general de savaşçıyı terfi ettirir, mağlup beyliğin topraklarından verir ya da altınla ödüllendirirdi.

Önce kiralık askerlerdi
Tarihte samuraylar ilk kez 10'uncu yüzyılda Kyoto'daki imparatorluk sarayının muhafızları ve yerel ağaların silahlı muhafızları olarak yer aldı. Georgia Üniversitesi'nden samuray uzmanı, tarihçi Karl Friday, "İlk samuraylar eğitilmiş ve silahlandırılmış kiralık askerlerdi" diyor.

Harakiri canlarını çok yaktı
Yenik samuray tutsak düşmenin onursuzluğundan kurtulmak için harakiri yapardı. Yani karnına kılıç saplayarak, bağırsaklarını deşme yoluyla intihar ederdi. İnsanın karnını deşip yavaş yavaş ölmesi çok acı verdiği için samuraylar kendini bıçakladığı anda kafasını uçuracak bir yardımcı görevlendirmeye başladılar.


En iyi kılıç: Katana
Klasik bir Japon kılıcının belirleyici özelliği kavisi ve çoğunlukla dalgalı olan hamon adlı sınırıdır. Uzmanlar Katana'nın dünyanın en iyi savaş kılıcı olduğunu düşünüyor.

Amerikalılar 5 milyon kılıcı yok etti
Tarihi Japon kılıç yapım sanatı, müttefiklerin ülkede el koydukları yaklaşık 5 milyon kılıcı ortadan kaldırdıkları ve yenilerinin üretilmesini yasakladıkları II. Dünya Savaşı'nın ardından hemen hemen yok oldu. 1953 yılında kılıç bulundurma yasağı kaldırıldı. Bu sanat zengin koleksiyoncuların da katkısıyla yeniden canlandı.

Bir samuray kılıcı 35 bin dolar
Koleksiyoncular yeni yapılmış bir samuray kılıcına 35 bin dolar ödeyebiliyor. Tokyo'da bulunan Japon Kılıç Müzesi'ndeki 600 yıllık samuray kılıcının değeri 85 bin dolar.

Beden eğitiminde kılıç
Milyonlarca Japon öğrenci beden eğitimi programının bir parçası olarak hâlâ kılıç kuşanma (kendo), okçuluk (kyudo) ve silahsız dövüş (juijitsu) gibi klasik savaş becerilerini öğreniyor.
(Milliyet)
434
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.