Magazin

Sambacılar şişmanlıyor

Sambacılar şişmanlıyor

Tanga ve sambanın vatanı Brezilya da obeziteden nasibini aldı. Gisele Bündchen gibi güzeller çıkaran ülkede artık yetişkinlerin yarısı şişman.

Dünya kültürüne katkıları arasında tanga bikini ve Gisele Bündchen gibi süper modeller bulunan Brezilya'da şişman görmek şimdiye kadar pek mümkün değildi. Ancak Brezilya hükümetinin geçen ay yaptığı bir araştırmanın sonuçları, küresel hastalık obezitenin bu ülkeye de sıçradığını kanıtladı.

10 milyonun üzerinde obez
Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre ülkedeki yetişkin nüfusun yüzde 40'ından fazlası aşırı kilolu. Dahası Brezilyalı her 10 yetişkinden biri, ya da 10 milyonun üzerinde yetişkin obez.

Dört milyon kişi de aç
Buna karşılık yeterli beslenmeyenlerin sayısı 4 milyon civarında. İktidarda bulunduğu iki yıldır ülkesinin asıl probleminin açlık olduğunu söyleyen Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio da Silva, 'halkım aç olduğunu söylemekten utandığı için sonuçlar böyle' dese de, istatistikler araştırmanın başlatıldığı 1970 ortalarından beri ülkede obezitenin hızla yayıldığını gösteriyor. Rapora göre suçlu, dünyanın geri kalanında olduğu gibi dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı.

Şeker tutkunu Brezilyalılar
Uzmanlar dünyanın en büyük şeker üreticisi olan Brezilya'da meyvelerin üzerine bile şeker dökmenin adet olduğunu, ülkenin meşhur kahvesi 'cafezinho'nun şekerden oluştuğunu söylüyor. Brezilya ve ABD dünyada şeker tüketiminin en fazla olduğu ülkeler olarak biliniyor.

Gazlı içecek enflasyonu
Ülkede gazlı içeceklerin tüketimi de son 30 yılda yüzde 400 oranında artmış. Son yıllarda yağlı ve işlenmiş gıdaların ağırlık kazandığı Brezilya beslenme tarzının geleneksel kanadı da nişasta ve karbonhidrat bakımından çok yüklü. Tipik bir öğlen yemeği mönüsü protein olarak sadece et ve baklagil değil, aynı öğün içinde pirinç, patates, kek, ekmek ve manyok adı verilen bir tür nişastalı yiyecek içeriyor.

Gitar biçimli kadın makbul
Araştırmada danışmanlık yapan Sao Paulo Üniversitesi'nin beslenme uzmanı Carlos Augusto Monteiro, ekonomik olarak gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi, Brezilya'da da artık daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsendiğini söylüyor. Brezilyalıların kadın için 'güzel' tanımından anladıkları da, gitar biçimli yuvarlak bir beden. Uzmanlar ülkenin şişmanlama eğiliminde bu faktörün de rolü olduğuna inanıyor. Brezilyalı kadınlara sıkça verilen bir öğüt: 'Yemek ye yoksa sopaya dönersin'.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.01.2005
629
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.