Magazin

Sakinleştiren bilgisayar oyunu

Sakinleştiren bilgisayar oyunu

Pek çok bilgisayar oyunu, oynayan kişiye heyecan verir. Puan kazandıkça ya da kaybettikçe tansiyon artar. Bazıları da sinir krizleri geçirtir. Yeni oyunda ise, tam tersine sakinleşiyorsunuz.

İrlanda'da uzmanlar, tam tersine, oynadıkça insanı sakinleştiren, gerginliğini azaltan bir bilgisayar oyunu geliştirmeye çalışıyor. Yeni oyunla depresyon ya da travma problemli olan kişilere yardımcı olmak amaçlanıyor.

BBC'nin web sitesinde yayınlanan habere göre, Dublin'deki MediaLab Europe adlı merkezde çalışmalarını sürdüren MindGames adlı grup, oyun teknolojisini farklı bir amaç için kullanmaya çalışıyor.

Grubun başında bulunan Gary McDarby, geliştirdikleri oyunların, oynayan kişiye rahatlamayı öğrettiğini belirtiyor.

İki ejderhanın yarıştığı "Relax to Win (Kazanmak İçin Rahatla)" adlı oyun aslında basit bir fikirden yola çıkıyor.

Oyuncunun parmaklarına iki elektrot bağlanıyor ve kişi rahatladıkça yarıştırdığı ejderhanın daha hızlı gitmesini sağlıyor.

Benzerleri yalan makinelerinde de kullanılan elektrotlar, heyecanın parmak uçlarında yarattığı elektriği tespit ederek oyunu yönlendiriyor.

Oyuncu rahatladıkça, sakinleştikçe ejderha hızlanıyor hatta uçmaya başlıyor. Ejderhanın uçması, çok sakin bir ruh haline ulaştığınızı gösteriyor.

Üç boyutlu oyunların hiperaktif ve konsantrasyon problemi olan çocukların eğitiminde de kullanılabileceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 08.05.2002
529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.