Magazin

Şairler genç ölüyor

Şairler genç ölüyor

ABD'li uzman James Kaufman, Türk, Amerikalı, Doğu Avrupalı ve Çinli yazarlar arasında yaptığı bir araştırmada, şairlerin 'en erken ölenler' olduğunu ortaya çıkardı. Kaufman, bu durumu, şairlerin iç dünyasına ya da 'kendi kendilerini imhaya daha yatkın' olmalarına bağladı.

California Eyalet Üniversitesi'be bağlı Öğrenme Araştırma Enstitüsü uzmanı olan James Kaufman, ABD, Türkiye, Çin ve Doğu Avrupa'da çeşitli dönemlerde ölen 1987 yazarı araştırdı. Kaufman, bunları, romancılar, şairler, oyun yazarları ve diğerleri olarak sınıflandırdı. Kaufman'ın 'Journal of Death Studies' adlı dergide yer alan raporunda 'Şairler, diğerlerinden çok daha önce yaşamlarını yitirdiler' diye yazdı. Kaufman, ortalama olarak şairlerin 62, oyun yazarlarının 63, romancıların 66 ve diğerlerinin ise 68 yıl yaşadığını belirtti.

SYLVIA PLATH ETKİSİ
James Kaufman, yaptığı çalışmada, yazarların daha ruhsal sorunlu olma ihtimalinin yüksek olduğunu da söyledi ve buna 'Sylvia Plath Etkisi' adını verdi.

Ünlü şair ve romancı Sylvia Plath, 1963'te ve 30 yaşındayken intihar etmişti. Kaufman, şairlerin en üretken dönemin ise '20'li yaşlar' olduğunu belirtti. James Kaufman, şairlerin sağlıklarına daha fazla dikkat göstermeleri gerektiğine de dikkat çekti.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.04.2004
220
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.