Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şair'in anısına 2 km'lik şiir

Şair'in anısına 2 km'lik şiir

Şili'nin dünyaya sunduğu en önemli değerlerinden şair Pablo Neruda, yüzüncü doğum yılında ülkesinde ve Türkiye'nin de dahil olduğu pek çok ülkede törenlerle anılıyor. Şili'deki anma törenlerinde şairin anısına iki kilometre uzunluğunda şiir yazıldı.

Pablo Neruda'yı anmak için şairin Valparaiso'daki evi önünde toplanan binlerce Şilili; caddelere, vitrinlere, duvarlara, hatta tepelere Neruda'nın yaklaşık 2 kilometre uzunluğa varan şiirlerini yazdı. Neruda için yazılan şiirin dünyanın en uzun şiiri olduğu ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girebileceği açıklandı.

20 yaşında parlayan yıldız
Başka kitaplarla hapsedilmek için yazmıyorum
ya da zambağın somutlaşmış çırakları için değil
gelip geçecekler için, gereksindikleri
ay, su, düzenin değişmez temelleri
ekmek, şarap, ve okullar, gitarlar ve el aletleri için.


1904 yılı Temmuz ayının 12. günü Şili'de dünyaya gelen ünlü şair, şiir dünyasına 10 yaşında adım attı. 20 yaşına geldiğinde ünlenmesini sağlayan "20 Aşk Şiiri ve Umutsuzluğun Şarkısı" kitabı yayımlandı. 1945 yılında senatörlüğe seçilen Neruda, Komünist Parti'de görev aldı. Hayatının bir bölümünü sürgünde geçiren şair, 1960 yılında arkadaşı Salvador Allende'nin Başkan seçilmesiyle ülkesine geri döndü.

Allende'den sonra tufan
1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Neruda, diktatör August Pinochet'nin 1973'te darbeyle yönetime el koymasından kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Yakın arkadaşı Allende'nin vahşice katledilmesine yüreğinin dayanamadığı söylenir.

Cervantes'te Neruda
Neruda'nın 100. doğum yıldönümü kapsamında Cervantes Enstitüsü ve Şili'nin Türkiye Büyükelçiliği işbirliği ile şairin evindeki eşyaların görüntülerini içeren 36 kare fotoğraftan oluşan sergi 18 Temmuz 2004 tarihine kadar açık kalacak. Haftanın 7 günü 09.00–20.00 saatleri arasında gezilebilir. Cervantes Enstitüsü kütüphanesinde de Temmuz ayının yazarı Pablo Neruda olacak.
Tel : 0 212 292 65 36
454
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.