Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sahurda caz nameleri

Sahurda caz nameleri

5 Ekim'de sahur vakti işbaşı yapacak olan Ramazan davulcuları, Okay Temiz'den ders alıyor. Temiz, davulcuların ritim duygularını geliştirmek, öğrenciler ise yurtdışına açılma peşinde...

Şişli Belediyesi'nin teklifiyle, temizlik işçilerine çöp kovaları, süpürgeler ve küreklerle ritim tutturan ve bir orkestra yaratan caz ustası Okay Temiz şimdi de Bayrampaşalı Ramazan davulcularını eğitiyor. Belediye'nin teklif götürdüğü Temiz, sahurda davul çalmak için başvuran yaklaşık 30 davulcuyu Ramazan'a hazırlıyor. Amaç, davulu sadece uyandırma aracı olarak görüp, insanları rahatsız edenlerin eğitilmesi. Yani davulculara ritim duygusu kazandırmak.

Çiftetelli çalıyor
Okay Temiz davulculara sahurda çalacakları manileri öğretmekten çok herkesin bildiği oyun havalarını öğretiyor. Temiz, "Davulcuları buraya toplayıp, onlara mani caldırsam hepsi kaçar. Ben de bu yüzden hem onların sevecekleri hem de ritim duygusu kazanacakları şarkıları öğretiyorum. Daha çok Trakya ezgilerini çalışıyoruz. En sevdikleri ise Çiftetelli" diyor.

Ritim derslerine katılanlar davulcuların kimi sadece iyi bir eğitim derken kimilerinin hayallerini de Avrupa'da turnelere çıkmak süslüyor. Onlardan biri Ümit Koçalan şöyle diyor: Okay Usta'dan ders almadan önce sıradan bir davulcu olarak düğünlerde çalıyordum. Ama bu derslerden sonra artık farklı düşüncelerim var. Kendimi geliştirip ünlü bir davulcu olmak ve ülkemi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.

'Usta' eğitim
Davulculara ders verilirken Okay Temiz'e profesyonel davulcular ve klarnetçiler de eşlik ediyor. Davulcular da derslerde oldukça istekli görünüyor. Ramazan için sabırsızlanıyorlar.
Yayın tarihi: 29.09.2005
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.