Magazin

Sahtekar gazeteciyi gazetesi afişe etti

Sahtekar gazeteciyi gazetesi afişe etti

The New York Times gazetesinde çalışan 27 yaşındaki Jayson Blair adlı muhabirin son aylarda yazdığı 73 haberden en az 36'sında sahtekarlık yaptığı, bizzat gazete tarafından ilan edildi.

152 yıllık güvenilir bir geçmişe sahip olan gazetenin Blair tarafından suistimal edildiğini yazan Times, Blair'in hiç gitmediği yerlerden haberler yazıp, olmayan yorumlar aktardığını bildirdi. Gazeteden istifa eden Blair'in, çalıştığı yaklaşık 4 yıl içinde yazdığı 600 kadar haberin birçoğunda da yanlışlıklar tespit edildi. Blair'in yaptığı haberlerle ilgili inceleme sürerken gazete, okuyucularından bu kişinin yazdığı haberlerde buldukları sahtekarlıkları retrace@nytimes.com. adresine bildirmelerini istedi.


Blair, kendisi New York'ta bulunduğu halde Maryland, Teksas ve diğer eyaletlerden yazıyormuş gibi haberler uyduruyordu. Diğer gazetelerden ve ajanslardan topladığı bilgileri kullanan, oraya gitmiş etkisi yaratmak için de fotoğraflardaki ayrıntıları yazan Blair, bu teknikleri daha çok yakın zamandaki duygu yüklü konularda haber uydurmakta kullanıyordu.

Editörleri aldatmak için bir cep telefonu ve laptop yeterliydi. Hiçbir yere gitmediği halde, laptopunu internetten bilgileri çalmakla kullanıyor ve cep telefonuyla gazeteye bağlanarak bulunduğu yeri belli etmiyordu. Ancak, San Antonio Express gazetesinde, Irak'ta kaybolan bir askerin ailesiyle ilgili yazının uydurma olabileceğine dair çıkan bir haber üzerine bu ay Blair görevinden istifa etti. Blair'in istifasından sonra gazetenin yaptığı araştırma, çok sayıda haberinin uydurma olduğunu ortaya çıkardı.

Uydurduğu söz günün sözü oldu
Sahtekarlığın ortaya çıkmasının ardından, hiç kimseyle konuşmadığı halde kendilerine atfedilen sözleri gazetede okuyan insanlar ortaya çıktı. Irak'ta ölen bir askerin yakını olan bir kadın, söylemediği sözleri gazetede okuyunca şaşırdığını söylerken, gazetede günün sözü olarak seçilen sözleri kendisinin söylemediğini James Klingel adlı yaralı asker geçen hafta açıkladı. Klingel'in günün sözü seçilen söylemediği cümle şuydu: ''Birçok kişi daha ağır yaralanmış ve daha da kötüsü ölmüşken insanın kendisi için üzülmesi zor.''
(AA)
Yayın tarihi: 12.05.2003
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.