Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sahte ilaca ölüm cezası teklifi

Sahte ilaca ölüm cezası teklifi

Hindistan hükümeti, taklit ve sahte ilaçların üretiminde meydana gelen patlamayı önlemek için sahte ilaç yapanlara ölüm cezası verilmesini öngören teklifi kabul etti.

Her yıl sahte ilaçlar yüzünden birçok insanın öldüğü Hindistan, bu suça karşı yeni bir önlem almaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanı ve kabine sözcüsü Sushma Swaraj, düzenlediği basın toplantısında, hükümet tarafından kabul edilen ve parlamentoya sunulacak olan uygulama hakkında bilgi verdi. Swaraj, sahte ilaç üretiminin para kazanmaktan başka amacı olmadığını, bunu yapanlara müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Swaraj, tasarıdaki amacın, sahte ilaç yapımının engellenmesi olduğunu da vurguladı.

Toplam üretimin yüzde 15'i
Hindistan'dai sahte ilaç üretimi yüzünden ilaç şirketlerinin her yıl hemen hemen 1 milyar dolarlık zarara uğradığı, bunun da toplam ilaç üretiminin yüzde 15 ila 20'sini oluşturduğu belirtiliyor.

İnsan hakları grupları karşı çıkıyor
Yeni Delhi hükümetinin kabul ettiği teklifin yasa haline gelmesi için parlamentoda onaylanması gerekiyor. Teklifin, insan hakları gruplarının muhalefetine rağmen parlamentoda kolayca geçmesi bekleniyor. Hindistan'daki mevcut yasalarla sahte ilaç yapana ve sahte ilaçla ölüme neden olana ömür boyu hapis cezası veriliyor. Hindistan'ta ölüm cezası nadiren uygulanıyor ve mahkumlar asılarak idam ediliyor.
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.