Magazin

Sahalardaki dokuz kusurlu hareketler

Sahalardaki dokuz kusurlu hareketler

Emre'nin Nobre'ye yaptığı centilmenliğe aykırı hareket tartışılıyor.

Futbolla uzaktan yakından ilgisi olmayan ve çok konuşulan uygunsuz hareketler...

1- Emre Aşık
Geçtiğimiz Cumartesi günü oynanan Beşiktaş-F.Bahçe derbisi 2-1 siyah beyazlıların üstünlüğüyle bitti, geriye "Emre Aşık, Brezilyalı Nobre'yi elle taciz etti mi" tartışması kaldı. Erman Toroğlu'nun "Basur muayenesi" olarak yorumladığı hareket de futbol sahalarında yaşanan uygunsuz olaylar arasındaki yerini aldı. Emre kendini, "Nobre sağ ayağımı kramponlarıyla ezdi, ne yaptığımı hatırlamıyorum" diye savundu.

2- Eric Cantona
Nouma gibi, bir başka hırçın Fransız da Eric Cantona idi. Manchester United'ın efsanevi yıldızı, bir Crystal Palace taraftarını kung-fu'yu andıran bir tekmeyle yere indirince neredeyse hapse giriyordu.

3- Nouma
"Fransa'da doğdu, Beşiktaşlı oldu; güle güle sana, Pascal Nouma." Takımdan gönderilme kararı çıktıktan sonra siyah beyazlı taraftarlar onu böyle uğurlamışlardı. Pascal Nouma, Gençlerbirliği'nin Belçikalı oyuncusu Tomas'a maç esnasında kafa atmış, daha sonra da kameralar aracılığıyla tehdit etmişti. Şortunu indirip idman sahasına da işemişti. Ceza üstüne ceza aldı Nouma. Ama Nouma'nın sonunu hazırlayan, iki sezon önceki Fenerbahçe derbisinde attığı golden sonra elini şortuna sokmasıydı.

4- Metin Oktay
Emre Aşık'ın hareketine benzer bir temas, yeşil sahaların en centilmen futbolcularından Metin Oktay'ın ilk kez kırmızı kart görmesine yol açmıştı. F.Bahçeli Çarli Yılmaz (Yılmaz Şen), kafa topuna çıkan Metin Oktay'ı elle taciz edince yumruğu yemişti. Bu yumruğun cezası kırmızı karttı, ancak Oktay sahayı terk ederken F.Bahçe taraftarları bile alkışlamıştı.

5- Francesco Totti
Futbolcuların en çirkin davranışlarından biri de rakibine tükürmektir. Portekiz Avrupa Şampiyonası'nda Danimarkalı Poulsen'e tükürdüğü belirlenen İtalya Milli Takımı kaptanı Totti'ye 3 maç ceza verilmişti. UEFA, aynı şampiyonadaki ikinci tükürük olayında ise İngiliz Steven Gerrard'ın boynuna tüküren İsviçreli Alexander Frei'yi de kızağa çekmişti.

6- Vinnie Jones
Vinnie Jones... Karizmasıyla ve cüssesiyle ön plana çıkan, hatta gelen oyunculuk tekliflerini daha fazla reddedemeyip "Gone in 60 seconds", "Snatch" ve "Swordfish" gibi kaliteli filmlerde rol alan İngiliz futbolcu. Aktif futbolculuk yaptığı dönemde yazdığı yarı otobiyografik, yarı kurgu "How to break a lef" (Ayak nasıl kırılır) adlı kitabıyla şöhretini pekiştirmişti.

Ama hırçın İngiliz futbolcu Paul Gascoine'i "usulsüz" yollarla durdurduğu an çekilen fotoğrafla akıllara kazındı Vinnie Jones. Efsaneye göre Jones, bu fotoğrafı o kadar sevmiş ki, yağlıboya reprodüksiyonunu evinin girişine asmış.

7- Gascoine
Vinnie Jones'un kurbanı olan Paul Gascoine de sabıkalı futbolculardandı. Kendisini protesto eden tribünlere poposunu açıp göstermişti. Yedek kaldığı maçlarda bile "ne yapacak" diye bir kamera sadece onu izlerdi. Bir keresinde de hakemin FIFA kokartını öpmüştü. Gascoine'in, zenci takım arkadaşlarına solaryumdan yer ayırtmak gibi şakaları da çok konuşulmuştu.

8- Coulibaly
Denizli ve Gaziantep'te top koşturan Malili futbolcu Coulibaly ise, bir G.Saray maçı öncesi sahada ısınırken şortunu indirip, taraftarların ıslıkları eşliğinde reklam panolarının arkasına işemişti.

9- Bahtiyar
Fenerbahçe'nin de formasını giyen Bahtiyar, futbol dünyamızın en hırçın futbolcularındandı. Lakabı "Deli" olan bu futbolcu, Denizli'de oynarken şortunu indirip tribünlere cinsel organını göstermişti.
(Hürriyet / Kelebek)
Yayın tarihi: 03.11.2004
612
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.