Magazin

Sağlıksız hurafeler

Sağlıksız hurafeler

Sağlıkla ilgili sağlıksız hurafelerden bazıları: Islak saçla dışarı çıkarsan grip olursun, havuç gözlere iyi gelir, loş ışıkta okumak gözleri bozar ve traş kılların kalınlaşmasına neden olur...

Nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelen sağlıkla ilgili hurafeler doğruluk payı taşımıyor.

Mayo Klinik uzmanları, "Islak saçla dışarı çıkarsan grip olursun", Havuç gözlere iyi gelir", "Loş ışıkta okumak gözlere zarar verir", "Traş kılları kalınlaştırır" gibi hurafelerin sanıldığının aksine doğruluk payı taşımadığını belirtiyor.

Uzmanlara göre, bu tür hurafelerin doğru olmadığını gösteren gerekçeler şöyle:

-Islak saçla dışarı çıkarsan grip olursun:

Soğuk kış aylarında bile üşümek, ıslak saçla ya da ceketsiz olarak dışarıya çıkmak gribe yol açmaz. Gribin gerçek nedeni virüslerdir.

Hastalık ancak virüs taşıyan kişilerle temas edilmesi ya da aynı havanın bulunması yolu ile bulaşır. Grip vakalarının çoğunlukla kışın görülmesinin nedeni soğuk havalar değil, uzun süre kapalı ortamlarda kalmak ya da hastalarla yakın temasta bulunmaktır.

-Havuç gözlerinize iyi gelir:

Havucun göz sağlığı için büyük önem taşıyan A vitamini ve diğer besinleri yoğun olarak taşıdığı doğrudur. Ancak fazla havuç daha iyi görmenize değil, sadece teninizin turuncu bir renk almasına yol açacaktır.

-Loş ışıkta okumak gözlere zarar verir:

Tersine aşırı karanlık olmamak şartıyla loş bir ortamda kitap okumak, gözlerin çabuk yorulmasını önleyecek ve okumayı daha keyifli hale getirecektir.

-Traş kılların kalınlaşmasına ve koyulaşmasına neden olur:

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yolu olan traş, sanılanın aksine kılların kalınlaşmasına ya da koyulaşmasına neden olmaz. Sadece kıl kökleri uzadığı için tüyler daha kalın veya koyu gözükür, oysaki kıl miktarı aynıdır.
Yayın tarihi: 21.09.2001
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.