Magazin

Sağlıksız diş, organları vuruyor

Sağlıksız diş, organları vuruyor

Diş sağlığını ihmal etmenin, vücudun diğer organlarını da etkilediği bildirildi.

İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Tayfun Günbay, iltihaplanan dişlerin, kalp, göz, böbrek gibi organlarda ikincil hastalıklara neden olduğunu belirterek, Türkiye`de yıllık diş hekimine gitme oranının yüzde 0,7 olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Günbay, şöyle konuştu: "Ağızdaki sağlıksız her diş, vücutta herhangi bir organda ikincil (sekonder) bir hastalığa neden olabiliyor. İkincil hastalık olarak genellikle göz, deri ve böbrek rahatsızlıkları görülüyor. Hatta iltihaplanan dişler, kalbe bile etki edebiliyor. Bu hastalar, görünürde olan bu rahatsızlıkları için doktora bile gitseler, asıl hastalıkları tedavi edilmeden iyileşemiyor. Öncelikle hastanın bu rahatsızlığının, dişten kaynaklandığını öğrenmesi gerekiyor. Önemli olan, dişin sağlığının bozulmadan, düzenli olarak kontrol edilmesidir."

Ağız ve diş sağlığı bilincinin çocukların eğitiminden başlayacağını belirten Prof. Dr. Günbay, şöyle konuştu:
"Ağız ve diş sağlığı bilincini, TV yoluyla çocuklara aktarmak gerekir. Bunun için de (prime time) da izlenilen TV dizileri çocuklara ulaşmada en etkili yoldur. Diş sağlığı bilinci, dizilerle güçlendirilebilir."

DÜZENLİ FIRÇALAMA ORANI YÜZDE 25
Türk Diş Hekimleri Birliği`nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye`de halkın yüzde 25`i, günde iki kez düzenli dişlerini fırçalıyor. Bu oldukça düşük bir rakam. Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen diş fırçası ortalama yüzde 2,5 iken, Türkiye`de 4 kişiye bir fırça düşüyor.
Yayın tarihi: 29.11.2002
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.