Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sağlıklı yaşam için güvenilir gıda

Sağlıklı yaşam için güvenilir gıda

Gıda Mühendisleri, sağlıklı bir yaşamın ancak gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması ile sürdürülebileceğine dikkat çekti.

16 Ekim Dünya Gıda günü dolayısıyla Gıda Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada, sağlıklı bir yaşam için güvenilir gıdanın önemine işaret edildi. Açıklamada, yeterli ve dengeli beslenmenin; toplumun ve onu oluşturan bireylerin sağlıklı ve güçlü olarak yaşamasında, ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında, huzur ve güvence altında varlığını sürdürebilmesindeki önemine dikkat çekildi.

Devletin en önemli sorumluluğunun gıda güvencesi riske girmiş kesimlerin kurtarılması olduğu kaydedilen açıklamada, "Türkiye'de bugün milyonlarla ifade edilen yoksulların yerine milyonlarla ifade edilen aç insanların olmaması için yönetenleri sorumluluk içinde görev yapmaya çağırıyoruz" denildi.

Türkiye'de uygulanan yanlış ve IMF destekli tarım politikaları sonucunda yeterli gıdanın yerli kaynaklarla karşılanması konusunda şüpheler oluştuğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Türkiye'de izlenen politikalar artık; tarım sektörü, gıda sanayi ve ekonomisinin geneli için sorunlar yaratan ve tarımsal üretim yapısındaki dengeleri bozan bir rol üstlenir haldedir. Süreçte oluşan sorunlar sadece tarım sektörünü de etkilemektedir. Sorunlar, ülke düzeyindeki gelişmenin engellenmesi, gelir dağılımı eşitsizlikleri, yetersiz istihdam, göç, açlık, yoksulluk, ekonomi ve sosyal olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir.
(ANKA)
Yayın tarihi: 15.10.2002
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.