Magazin

Sağlıklı hamilelik için günde 8-10 bardak su

Sağlıklı hamilelik için günde 8-10 bardak su

Suyun insan yaşamı önemli bir sıvı kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, kadınların hamilelikte yaşadıkları bazı yakınmaların su içilmesiyle engellenebileceğini kaydediyor.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Üniversitesi Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Ahmet Mumcu, suyun hamilelik dönemindeki önemi konusunda bilgi verdi. Mumcu, suyun vücutta gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonlar için gerekli ortamı sağladığını, bu kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ürünlerin atık maddeleri de suda çözünerek taşıdığını anlattı.

Mumcu, suyun vücun sıcaklığının ayarlanması, besin maddeleri ve oksijennin taşınması, atık maddelerin hücrelerden uzaklaştırılması, eklemlerin düzgün işlev görmesi, cildin nem ve elestikiyetinin sağlanması ve organ ile dokuların korunmasında önem taşıdığını söyledi.

HAMİLELİKTE SUYUN ÖNEMİ
Hamilelikte su içmenin önemine dikkat çeken Mumcu, hamilelikle bazı yakınmaların tolere edilmesinin güç olduğunu belirtti. Mumcu, bu yakınmaların en önemlilerini; kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları ve hemoroidler olarak sıraladı.

Yeterli sıvı alımınının, dışkının yumuşamasını sağlayarak, kabızlığı ve hemoroidi engellediğini belirten Mumcu, bu yakınmaları en aza indirmenin yolunun yeterli miktarda su içmekten geçtiğini bildirdi. Sıvı alımının aşından sonuna kadar hamiln yemeğine kadaren az 2 ardak su için, aynı şekilde öğlen ve akşam üzeri arasında da iki bardak içmeye çalışın.

.Yatmadan önce mutlaka bir bardak su içme alışkanlığı edinin.
.Asitli içecikler yerine su içmeyi deneyin.
.Gazete okurken ya da televizyon seyrederken su için.
.Suyun tadından ya da tatsızlığından hoşlanmıyorsanız içine bir iki damla limon ya da portakal suyu ekleyerek tatlandırmayı deneyin."
(ANKA)
Yayın tarihi: 02.11.2002
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.